Golgi protein and other biochemical tumor markers in early detection of breast cancer in Iraqi subjects
Irak konularında meme kanserinin erken teşhisinde golgı proteini ve diğer biyokimyasal tümör belirleyicileri
- Tez No: 823929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Meme kanseri karmaşık, dünya çapında bir sağlık sorunudur. Klinik uygulama, tümör belirteçlerine, kanserlerle bağlantılı biyokimyasallara dayanır. Golgi aparatındaki bir trans-membran proteini olan Golgi proteini 73 (GP73), meme ve diğer maligniteler için umut verici bir teşhistir. İnsan Golgi proteini 73 dahil meme kanseri tümör belirteçlerini araştırdık. 116 meme kanseri hastasından (42'si yeni teşhis edilmiş ve 74'ü tedavi altında), 26 iyi huylu tümör vakasından ve görünüşte sağlıklı 34 kontrolden kan örnekleri alındı. Enzime bağlı bir immün-sorbent deneyi, HER2, PR, ER ve Ca15-3 tümör belirteçlerini ve insan Golgi proteini 73 kan seviyelerini ölçtü. Meme kanserli hastaların ortalama yaşı iyi huylu tümör (39.54 ± 13.969), yeni teşhis (48.14 ± 7.754) ve tedavi altında (48 ± 9.798) iken, sağlıklı kontrollerin 46.82 ± 12.413 idi. Hastalar ve sağlıklı kontroller, benzer serum insan Golgi proteini 73 tahlil seviyelerine sahipti. Tümör belirteç testi, meme kanseri hastalarını izlemek için umut verici ve faydalıydı. Çalışmamız, meme kanseri teşhisi ve prognozunda tümör belirteçlerini, özellikle insan Golgi proteini 73'ü vurgulamaktadır. Kan GP73 seviyeleri hastalar ve sağlıklı kontroller arasında değişmezken, tümör belirteç testi, meme kanseri hastalarının tedavi ve takip boyunca izlenmesi için umut vaat ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a complicated, worldwide health issue. Clinical practice relies on tumor markers, biochemicals linked to cancers. Golgi protein 73 (GP73), a trans-membrane protein in the Golgi apparatus, is a promising diagnostic for breast and other malignancies. We investigated breast cancer tumor markers, including human Golgi protein 73. Blood samples were taken from 116 breast cancer patients (42 newly diagnosed and 74 under treatment), 26 benign tumor cases, and 34 seemingly healthy controls. An enzyme-linked immune-sorbent assay measured HER2, PR, ER, and Ca15-3 tumor markers and human Golgi protein 73 blood levels. The mean ages of breast cancer patients were benign tumor (39.54 ± 13.969), recently diagnosed (48.14 ± 7.754), and under treatment (48 ± 9.798), whereas healthy controls were 46.82 ± 12.413 years. Patients and healthy controls had similar serum human Golgi protein 73 assay levels. Tumor marker testing were promising and beneficial for monitoring breast cancer patients. Our work emphasizes tumor markers, notably human Golgi protein 73, in breast cancer diagnosis and prognosis. While blood GP73 levels did not change between patients and healthy controls, tumor marker testing indicated promise for monitoring breast cancer patients throughout therapy and follow-up.