On the minimum distance of a toric code via vanishing ideal
Sıfırlayan ideal aracılığıyla bir simitli kodun minimum uzaklığı üzerine
- Tez No: 824096
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HURŞİT ÖNSİPER, PROF. DR. MESUT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Simitli kodlar, hesaplama kodlarına bir örnektir. Bu kodlar, belirlenmiş bir $\alpha$ derecede homojen polinomların bir simitli çeşitlemin $Fq$-rasyonel noktalarında hesaplanması ile elde edilir. Hesaplama gönderiminin çekirdeği, $\alpha$ dereceli elemanların ürettiği $I_{\alpha}(Y)$ alt uzayıdır. Bu yüzden kodun parametrelerini belirleyen önemli bir cebirsel değişmezdir. Bu tezin temel amaçlarından biri, $I_{\alpha}(Y)$ kullanarak genel bir pürüzsüz simitli çeşitleminden elde edilen bir hesaplama kodunun minimum uzaklığını hesaplamaktır. $I(Y)$ ideali, $Y$ noktalarının tümünde sıfır olan homojen polinomlar tarafından üretilen idealdir. Üç algoritma sunacağız ve bu üç algoritmanın hesaplama sürelerini tartışan karşılaştırmalı bir tablo paylaşacağız. Minimum uzaklığı hesaplamak için $I(Y)$ kaynaklı idealin çoklu dereceli Hilbert polinomlarını, $I(Y)$ üzerindeki $f$ sıfır bölenleri ve $I(Y)$ idealinin asal ideal ayrışımını içeren değişmeli cebir araçlarını kullanacağız. Bu araçları kullanmak, aynı dereceye sahip tüm homojen polinomlar arasından $Y$ üzerinde en fazla sayıda köke sahip olan homojen bir $f$ polinomu bulmamızı sağlayacaktır. Başka bir temel hedef, Hirzebruch yüzeylerinin bir genelleştirmesi olan Kleinschmidt simitli çeşitleminden elde edilen simitli kodların boyutuna odaklanmaktır. $X_{\Sigma_3(l)}$ Kleinschmidt simitli çeşitlemi olsun. $T_{\Sigma_3(l)}$ torusunun $Y=V_{X}(I_L)(\mathbb F_q)$ şeklindeki bir alt kümesinde herhangi bir derece $\alpha=(c,d)\in \mathbb N\beta$ için simitli kod $\mathcal{C}_{\alpha,Y}$ nin boyutunu $S_\alpha/I_\alpha$ nin karşılık geldiği çokyüzlü üzerindeki kafes noktalarını sayarak hem cebirsel hem de geometrik olarak hesaplayacağız.
Özet (Çeviri)
Toric codes are examples of evaluation codes produced by evaluating homogeous polynomials of a fixed degree $\alpha$ at the $\F_q$-rational points of a subset $Y$ of a toric variety $X$. The kernel of the evaluation map is just the subspace $I_{\alpha}(Y)$ generated by the elements of degree $\alpha$. Therefore, it is an important algebraic invariant that determines the parameters of the code. One of the main objective of this thesis is to calculate the minimum distance of an evaluation code obtained from a general smooth toric variety by using $I_{\alpha}(Y)$. Let $I(Y)$ be the ideal generated by all homogeneous polynomials vanishing at all the points of $Y$. We give three algorithms and share a comparative table, discussing the computation time. We use commutative algebraic tools such as the multigraded Hilbert polynomials of ideals derived from $I(Y)$, zero divisors $f$ of $I(Y)$, and primary decomposition of $I(Y)$ to calculate the minimum distance. Their utilization enables us to find a homogeneous polynomial $f$ among all homogeneous polynomials of the same degree which has the maximum number of roots on $Y$. Another primary objective is to focus on the dimension of toric codes obtained from Kleinschmidt toric variety, a generalization of Hirzebruch surfaces. Let $X_{\Sigma_3(l)}$ be a Kleinschmidt toric variety. We compute the dimension of a toric code $\mathcal{C}_{\alpha,Y}$ for any degree $\alpha=(c,d)\in \mathbb N\beta$, for any subgroup $Y=V_{X}(I_L)(\mathbb F_q)$ of the torus $T_{\Sigma_3(l)}$ both algebraically and geometrically by counting the lattice points of the polytope corresponding to $S_\alpha/I_\alpha.$