Effect of adding boron carbide on some physical and mechanical properties of a metal-based system using the flame thermal spray method
Alev termal püskürtme yöntemiyle metal esaslı bir sistemin bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine bor karbür eklenmesinin etkisi
- Tez No: 824097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEBAHADDİN ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, alevli termal sprey yöntemi kullanılarak bor karbür ilavesinin metal esaslı bir sistemin bazı fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Alev sprey termal teknolojisi, türbin kanatlarında meydana gelen çatlakları ve korozyonu tedavi etmek için kullanılmıştır. Bağlayıcı malzemenin 0,1-0,3 mm kalınlığında %80 Ni-%20 Al olduğu bor karbür B4C ile güçlendirilmiş bir nikel Ni kaplama hazırlanarak yapılmıştır. Astar ve destek malzemesi türbin kanatlarının tabanlarına püskürtülmüş ve numunelerin nihai kalınlığı 1,45 mm olarak elde edilmiştir. Sertlik, gözeneklilik ve yapışma mukavemeti ısıl işlemden önce test edilmiştir. En yüksek sertlik değeri 202 Hv, en düşük porozite değeri %11 ve en yüksek yapışma mukavemeti değeri 28 MPa %25'te elde edilmiştir. Isıl işlem 1000 °C'de iki saat boyunca gerçekleştirilmiş, ardından test tekrarlanmış, sertlik değerinin ve yapışma mukavemetinin sırasıyla 260 Hv ve 52 MPa'ya yükseldiği ve gözenekliliğin %5'e düştüğü görülmüştür. Ayrıca, X-ışını kırınımı XRD ve taramalı elektron mikroskobu SEM incelenmiştir. XRD sonuçları nikel ve bor karbürün yanı sıra her oranda yeni fazların ortaya çıktığını gösterd
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of boron carbide addition on some physical and mechanical properties of a metal-based system using the flame thermal spray method. The flame spray thermal technology was used to treat the cracks and corrosion that occurred in the turbine blades. Doing by preparing a nickel Ni coating reinforced with boron carbide B4C, where the binding material is 80% Ni-20% Al with a thickness of 0.1-0.3 mm. The primer and support material was sprayed onto the bases of the turbine blades, and a final thickness of the samples of 1.45 mm was obtained. Hardness, porosity, and adhesion strength are tested before heat treatment. The highest hardness value 202 Hv, the lowest porosity value 11%, and the highest adhesion strength value 28 MPa were obtained at 25%. Heat treatment was performed at 1000 °C for two hours, then the test was repeated, as we noticed an increase in the hardness value and adhesion strength to 260 Hv and 52 MPa, respectively, and the porosity decreased to 5%. Also, X-ray diffraction XRD and scanning electron microscopy SEM were examined. The XRD results showed the appearance of nickel and boron carbide, as well as the emergence of new phases at each ratio.