Doğu pontidlerde bulunan alkalen kayaçlardaki foid minerallerinin kökeni
The origin of foid minerals in alkalen rocks of the eastern pontides
- Tez No: 824116
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mineraloji Petrografi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Trabzon ve Bayburt yörelerinde bulunan Eosen yaşlı alkalen volkanik kayaçlardaki analsim minerallerinin kökeni incelenmiştir. Potasyumca zengin olan volkanitlerin içerdiği özşekilli analsim kristallerinin, lösit kristallerinden itibaren oluşup oluşamadığı evvelki çalışmalardan farklı olarak, deneysel ortamlar oluşturularak irdelenmiştir. Faz geçişlerini irdelemek için kullanılan SiO2 – NaAlSiO4 – KAlSiO4 diagramlarında doğal ortamlarda oluşmuş analsim örneklerinin PH2O=1 kbar basınçtan daha düşük ve 1000℃ civarı sıcaklıkta oluşmuş lösitlerin dönüşüm ürünleri oldukları sonucuna varılmıştır. Hidrotermal ortamda gerçekleştirilen deneysel çalışmalar sonucunda, lösit dönüşüm ürünü analsimlerin SEM – EDS incelemeleri neticesinde difüzif yolla oluştukları belirlenmiştir. Özellikle laboratuar ortamında sentezlenen lösit kristallerinin üzerinde analsim nüvelenmeleri görülmesi ve tek başına analsim kristali bulunmayışı difüzif yolla mineral dönüşümüne işaret etmektedir. Laboratuar ortamında gerçekleştirilen lösit analsim sentezlerinin ve dönüşüm reaksiyonlarının bazik ortamlarda başarılı oluşu, doğal ortamlardaki dönüşümlerin de bazik koşullarda oluştuğunu göstermektedir. Dönüşüm sürecinin çok kısa sürede gerçekleşebilmesi ve kayaç oluşum sürecinde paleocoğrafik verilerin denizel ortamın varlığına işaret etmesi kayaçlardaki doğal lösit kristallerinin bazik ve yüksek sodyum konsantrasyonuna sahip denizel ortamda analsime dönüştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The origin of foid minerals in Eocene aged alkaline volcanic rocks in Trabzon and Bayburt regions was studied. Differences from previous studies, it was investigated whether euhedral analcime crystals in potassium-rich volcanics could form from leucite crystals by creating experimental environments. On the SiO2 – NaAlSiO4 – KalSiO4 diagrams used to examine the phase transitions, it was concluded that analcime samples formed in natural environments were leucite transformation products at a temperature of less than 1 kbar and at a temperature of around 1000°C. As a result of the experimental studies carried out in the hydrothermal environment, it was determined that the leucite transformation product analcimes were formed by diffusion means as a result of SEM – EDS examinations. Especially the presence of analcime on the leucite crystals synthesized in the laboratory environment and the absence of a single analcime crystal indicate mineral transformation by diffusion method. The success of leucite analcime syntheses and transformation reactions carried out in the laboratory environment shows that the transformations in natural environments also occur in basic conditions, but the transformation process can take place in a very short time and the paleogeographic data point to the presence of a marine environment during the rock formation process shows that it recrystallize to analcime in the marine environment.