Hasan Dağı (Aksaray - Niğde) liken ve likenikol mantar florası
Lichen and lichenicol fungus flora of Hasan Mountain (Aksaray - Nigde)
  1. Tez No: 824127
  2. Yazar: ERSOY SEVGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada Aksaray - Niğde il sınırında yer alan Hasan Dağı'nın liken ve likenikol mantar florası tespit edilmiştir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda 47 lokasyondan toplanan liken ve likenikol mantar örnekleri incelenmiştir. İncelemeler sonucunda, 195 taksonu liken ve 34 taksonu likenikol mantar olmak üzere toplam 229 tür ve tür altı takson belirlenmiştir. Çalışma alanında tespit edilen taksonlardan 193 adedi Hasan Dağı, 135 adedi Aksaray ili ve 61 adedi Niğde ili için yeni kayıt durumundadır. Ayrıca çalışma alanından toplanan taksonlardan 4 adedi Türkiye'den ikinci kez kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, lichen and lichenicol fungus flora of Hasan Mountain, located on the provincial border of Aksaray - Niğde was determined. As a result of the field studies, lichen and lichenicol fungi samples collected from 47 locations were identified. As a result of the investigations, a total of 229 species and subspecies were identified, including 195 taxa of lichens and 34 taxa of lichenicolous fungi. Of the taxa identified in the study area, 193 for Hasan Mountain, 135 for Aksaray province and 61 for Niğde province. In addition, 4 taxa collected from the study area were recorded fort he second time for Turkey.