The combination of bet and HDAC inhibition as a therapeutic approach in sensitizing drug-resistant meningioma cells to chemotherapy
İlaca dirençli meninjiom hücrelerinin kombinatoryal HDAC ve bet inhibasyonu terapötik yaklaşımı ile kemoterapiye duyarlılaştırılması
- Tez No: 824254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kanser ve ilaç direnci, modern onkolojide hala önemli zorluklar oluşturmaktadır. Merkezi sinir sistemi tümörlerinin yaygın bir türü olan meningiyom, genellikle geleneksel kemoterapiye direnç gösterir. Bu çalışma, JQ1 (bir BRD4 inhibitörü) kemoterapi direncini aşmada epigenomik ilaç müdahalelerinin tek başına veya çift kombinasyonlar olarak potansiyelini araştırmayı amaçlamaktadır. SAHA (suberoylanilide hidroksamik asit, bir HDAC inhibitörü) ve JQ1, tek başına ve kombinasyon halinde kullanıldı ve SAHA'nın dirençli meningiyom ilerlemesini, benign BenMen 599 ve malign CH157 MN meningiyom hücre hatlarında, dirençli olanlar dahil olmak üzere duyarlı hale getirebileceği değerlendirildi. Farklı tedavi yaklaşımları arasında hücre canlılığı, toksisite, hücre döngüsü dağılımı, gen ekspresyon değişiklikleri üzerindeki etkileri incelendi ve karşılaştırıldı. Sonuç olarak, bu araştırma, SAHA ve JQ1 ilaçlarını kullanarak kombinasyon halindeki HDAC ve BRD4 inhibisyonunun dirençli meningiyom hücrelerini duyarlı hale getirmede etkinliğini desteklemektedir, özellikle CH157MN meningiyom hücre hattında. Mevcut bulgularımız, hücre hayatta kalma, hücre döngüsü dağılımı ve apoptoz inhibitörlerinin baskılanması gibi sinerjistik etkilerin, kemoterapi direnci olan meningiyom tedavi sonuçlarını iyileştirmek için umut vadeden bir teknik olarak kombinasyon tedavisinin olasılığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cancer and drug resistance still pose significant challenges in modern oncology. Meningioma, a prevalent type of central nervous system tumor, frequently exhibits resistance to conventional chemotherapy. This study aims to investigate the potential of epigenomic drug interventions as either single or dual combinations in overcoming JQ1 (a BRD4 inhibitor) chemoresistance in meningioma. SAHA (suberoylanilide hydroxamic acid, an HDAC inhibitor) and JQ1 were utilized individually and in combination to assess whether SAHA could sensitize chemoresistant meningioma progression in the benign BenMen 599 and malignant CH157 MN meningioma cell lines, including their resistant counterparts. The impact of single or combined drugs on cell viability and toxicity, cell cycle distribution, and gene expression changes was examined and compared among the different treatment approaches. Overall, the present study offers scientific support for the efficacy of combined HDAC and BRD4 inhibition by using SAHA and JQ1 drugs respectively to sensitize chemoresistant meningioma cells, specifically in the CH157MN meningioma cell line. Our current findings strongly suggest that the synergistic effects on cell survival and cell cycle distribution as well as the downregulation of apoptosis inhibitors emphasize the possibility of combination therapy as a promising technique for improving chemoresistant meningioma treatment results. The proposed combined HDAC and BRD4 inhibition can be checked for the treatment of other cancer cells which have similar regulation of epigenome for chemoresistance with CH157MN meningioma cells. So that this promising combination therapy can be used not only in malignant meningiomas but also in other cancer types with similar epigenetic regulation.