Grafen takviyeli seramik matrisli kompozit malzemelerin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of graphene reinforced ceramic matrix materials properties
- Tez No: 824258
- Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE AYGÜL YEPREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Toz Metalurjisi (TM) üretim yönteminden faydalanılarak grafen takviye edilmiş Seramik Matrisli Kompozit Malzemeler (SMK) üretilmiştir. Ağırlıkça 5%-25% oran aralığında grafen içeren Silisyum Karbür Matrisli (SiC) numuneler hazırlanmış ve 10 tonluk basınçta 2 dk süre ile hidrolik pres yardımıyla soğuk presleme işlemine tabi tutulmuştur. Preslenmiş numuneler azot kontrollü sinter fırınında 2020-2040 °C de sıcaklık salınımı yaparak 2.5 saat süre ile atmosfer kontrollü sinterleme yöntemi ile sinterlenmiştir. Sinterlenmiş numunelerin, Teorik Yoğunluk, Arşimet Prensibine Göre Yoğunluk, Sertlik (HRB), Sürtünme Katsayısı (CoF) gibi fiziksel özellikleri, Optik Görüntüleme, Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dispersiv Spektrum (SEM-EDS) analizi yöntemi ile morfolojik özellikleri ve X-Işınları Difraktometresi (XRD) analizi ile kimyasal özellikleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre ağ. % 20 grafen takviye edilmiş numunenin en iyi özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ceramic Matrix Composites (CMC) comprising Silicon carbide -as matrix material- (SiC) and graphene -as reinforced material- were fabricated through Powder Metallurgy (PM) production route. Composites containing graphene varying from 5 to 25 wt. % is prepared and pressed with 10 tons of pressure under a hydraulic press via cold pressing method for 2 minutes. Composite samples are sintered at 2020-2040 °C for 2.5 hours by temperature swing with an atmosphere-controlled sintering method in a nitrogen-controlled furnace. After sintering, Morphological Analysis of composites is done with Scanning Electron Microscope-Energy Dispersiv Spectrum (SEM-EDS) and Optical Microscope (OM). Theoretical Density, Density for Archimedes method, Hardness (HB), and Coefficient of Friction (CoF) tests are done as physical properties of composites, and X-Ray diffraction analysis (XRD) is done as chemical analysis. According to analysis of test results, it is seen that 20 wt. % sample has optimum properties.