Consideration of structural ageing in the development of analytical fragility functions
Analitik kırılganlık fonksiyonlarının türetilmesinde yapısal yaşlanmanın dikkate alınması
- Tez No: 824265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK HANCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de baskın yapı tipi olan moment aktaran çerçeve tipi betonarme binalar için türetilen analitik kırılganlık eğrileri üzerindeki yapısal malzemelerin korozyonunun yol açtığı yaşlanma etkilerini araştırmaktadır. İlk olarak, İstanbul'da bulunan ve 1962 ile 2004 yılları arasında inşa edilmiş farklı yapısal plan ve bina yüksekliğine sahip olan 175 binanın malzeme incelemesi yerinde ve laboratuvarda yapılan değerlendirmelerin sonuçlarından korozyonun seviyesi ve yapısal elemanlardaki dağılımı anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu korozyon seviyesi ve oluşma şekli daha sonrasında deneysel olarak bulunan sonuçlar ile literatürdeki öneriler doğrultusunda malzemelerin mekanik ve yapısal modelleri değiştirilerek yapısal analizlerde kullanılmıştır. Bu amaç için, az ve orta katlı binaların sonlu eleman modelleri Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nin 1975, 1997, ve 2018 versiyonları kullanılarak tasarlanmıştır. Yaşlanmış ve yaşlanmamış binaların incelenmesi ise İstanbul'daki deprem tehlike seviyesi düşünülerek seçilen ve ölçeklendirilen deprem ivme kayıtları altında doğrusal olmayan dinamik analizler ile yapılmıştır. Kırılganlık eğrilerini elde etmek için ise çoklu şerit analizi ve maksimum olasılık yöntemi uygulanmıştır. Sonuçlar, korozyon etkileri ile yaşlandırılmış yapıların yapısal kapasitelerinde önemli azalma göstermektedir, ve bu durum türetilen kırılganlık eğrilerinde yaşlanmış yapılar için daha yüksek hasar tahminleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the ageing effects led by the corrosion of structural materials on the fragility functions analytically derived for reinforced concrete moment-resisting frame type buildings which is the predominant typology in Türkiye. First, in situ and laboratory material testing results for 175 reinforced concrete buildings located in Istanbul, constructed between 1962 and 2004 with different heights and plan features are examined in order to better understand the level of corrosion and its spread in structural members. The level of corrosion and different ways it occurs is then implemented in structural analyses by altering the mechanical properties and constitutive models of materials with the data obtained from the experimental and numerical results in the literature. For this purpose, three-dimensional finite element models for low- and mid-rise buildings designed in accordance with the provisions of the 1975, 1997 and 2018 Turkish earthquake codes are elaborated. The responses of pristine and aged buildings are studied through nonlinear dynamic analyses under strong ground motion acceleration recordings selected and scaled to represent the level of seismic hazard in Istanbul. Multiple-stripe analysis and maximum likelihood method are implemented for the derivation of fragility functions. The results show that the behavior of structures aged by the effects of corrosion is a significant reduction in structural capacity and thus yields higher damage probability estimates by the derived fragility curves.