Özel olarak tasarlanmış barlar ile 'minimal invaziv pektus ekskavatum onarımı' yapılan hastalarda internal mammarian arterlerdeki kan akımının preoperatıif ve postoperatif incelenmesi
Preoperative and postoperative evaluation of the blood flow in internal mammarian arteries in patients who had minimally invasive pectus excavatum repair with custom made designed bars
  1. Tez No: 824299
  2. Yazar: NEZİH ONUR ERMERAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Thoracic Surgery, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Pektus Ekskavatum göğüs duvarı deformitesinin cerrahi olarak onarımında son yıllarda tercih edilen cerrahi tedavi metodu“Minimal İnvaziv Pektus Ekskavatum Onarımı (MIRPE)”olarak yapılmaktadır ve sonuçlar oldukça başarılıdır. Bu yöntem sayesinde çelik-nikel karışımı pektus barı, kalp ve sternum arasından geçirilerek sternumun altına yerleştirilir ve bu bar sternumun elevasyonunu sağlayarak istenilen pozisyonda sabitlenmesini sağlamaktadır. İnternal Mammarian Arterler, sternumun postero-lateralinde seyretmektedir ve MIRPE ile tedavi edilen hastalarda barların internal mammarian arterlere bası yaptığı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile, barların internal mammarian arterlerin üzerine gelecek olan alanlarına indentasyonlar yapılarak , özel olarak tasarlanmış bu barlar kullanılarak internal mammarian arterledeki kan akımına etkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Pektus Ekskavatum tanısıyla Nisan 2014 – Aralık 2014 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'na müracaat eden MIRPE yapılmış olan 16 yaşından büyük 22 hasta çalışmaya dahil edildi. Deformiteye yönelik daha önce cerrahi operasyon ile müdahele edilmiş olan hastalar çalışma dışında tutuldu. İnternal mammarian arterlerdeki kan akımının preoperatif değerlendirilmesi için Toraks Bilgisayarlı Tomografi-Anjiografi çektirildi. Bilgisayarlı Tomografi- Anjiyografi'de herhangi bir patoloji tespit edilmeyen hastalar çalışmaya dahil edildi ve hastalara MIRPE operasyonu yapıldı. Hastaların postoperatif internal mammarian arter akımlarını değerlendirmek amacıyla postoperatif 10.gününde control Toraks Bilgisayarlı Tomografi-Anjiografi çektirildi. ii Özel olarak tasarlanmış barların internal mammarian arterlerdeki kan akımına etkisini araştırmak amacıyla preoperatif ve postoperatif tomografi- anjiografiler karşılaştırıldı. Kan akımı etkilenmemiş ve engellenmiş olarak sınıflandırıldı. Hastaların ortalama yaşı 18,81 ± 2,48 (16-23) idi ve 19'u erkek 3'ü kadındı. Postoperatif olarak hastaların 18'inde kan akımının etkilenmemiş olduğu ve 4'ünde engellenmiş olduğu tespit edildi. Kan akımı etkilenmemiş ve engellenmiş hastalar arasında cinsiyet, yaş, deformite tipi , Haller indeksi ve takılan bar sayısı açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi ( p>0,05).
Özet (Çeviri)
“Minimally invasive repair of pectus excavatum (MIRPE)”became the treatment of choice in the surgical correction of this chest wall deformity in the last decades with very successful results. This method is based on thoracoscopic placement of stainless steelnickel pectus bar behind the sternum. Sternum is lifted up and kept in the desired position by the help of that pectus bar. Internal mammary arteries lie in the postero-lateral side of the sternum. It had been published that these bars block the blood flow in some patients who had MIRPE. We aimed to investigate the effect on the internal mammarian arteries of patients who have been operated with MIRPE by using specially designed bars, which had indentations for the area superposing on internal mammarian arteries. Between April 2014 – December 2014; twenty two patients older than 16 years old who had admitted to Marmara University Hospital Department of Thoracic Surgery for repair of pectus excavatum were included in this study. The patients who had previous interventions for pectus excavatum were excluded from the study. Computed tomography-angiography (CTA) of the thorax was performed preoperatively in all patients for the detection of internal mammary artery blod flow. All patients were operated with MIRPE by using specially designed bars. On postoperative 10th day, control CTA of the thorax was performed. Computed tomography-angiograpies were compared pre and postoperatively for detection of the effect of the bars on internal mammary arteries. Blood flow was classified as: unaffected and blocked. 19 of the patients were male while 3 of them were female and the mean age of the patients was 18,81 ± 2,48 (16-23). According to the results after the operation; blood flow was not affected in 18 patients and was blocked in 4 patients. In blocked group, all of them were unilateral. There was no significant difference between the group of blocked patients and the unaffected group regarding the sex, age, type of deformity, Haller index and number of pectus bars (p>0,05).