Kumar bağımlısı bireylerin aile sağlık ve sosyal durumlarının ekosistem perspektifinden analizi
Analysis of the family health and social status of gaming addictive individuals from the ecosystem perspective
- Tez No: 824307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvuran kumar bağımlısı bireylerin aile, sağlık ve sosyal durumlarının sosyal hizmet perspektifinden analizini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kumar bağımlılığı konusunda sosyal hizmet uzmanlarının rol ve sorumluluklarını belirlemeyi hedeflemektedir. Sosyal hizmet uzmanları, bağımlı bireylerin bütünsel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak riskleri değerlendirir ve müdahale stratejileri geliştirir. Bu araştırma, kumar bağımlılığının sosyal boyutlarının tedavi sürecine etkisini ve sosyal hizmet uygulamalarının çerçevesini belirlemektedir. Araştırma, kumar bağımlılığına yönelik sosyal hizmet müdahalesinin önemini vurgulamaktadır. Özellikle kumar bağımlılığı, kimyasal bağımlılıklardan daha hızlı ve şiddetli etkileri olan bir davranışsal bağımlılık olduğu için sosyal hizmet uzmanlarının bu alandaki çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Araştırma, İstanbul'daki Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvuran kumar bağımlısı bireylerin demografik, aile, sağlık ve sosyal durumlarını analiz etmektedir. Bu veriler, sosyal hizmet mesleği ve ekosistem perspektifi ile değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the family, health, and social conditions of individuals with gambling addiction who seek assistance from Green Crescent Counseling Centers from a social work perspective. The research seeks to determine the role and responsibilities of social work professionals in relation to gambling addiction. Social work professionals assess the risks and develop intervention strategies by taking into account the holistic needs of dependent individuals. This research identifies the impact of the social dimensions of gambling addiction on the treatment process and outlines the framework of social work practices. The research emphasizes the importance of social work intervention for gambling addiction, particularly because it is a behavioral addiction that has faster and more severe effects compared to chemical addictions. The research analyzes the demographic, family, health, and social conditions of individuals with gambling addiction who apply to Green Crescent Counseling Centers in Istanbul. These data are evaluated from the perspective of the social work profession and ecosystem.