Advanced non-orthogonal and deep learning based communication techniques for future wireless communication systems
Gelecekteki kablosuz iletişim sistemleri için gelişmiş ortogonal olmayan ve derin öğrenme tabanlı iletişim teknikleri
  1. Tez No: 824333
  2. Yazar: MUHAMMAD FURQAN ZIA
  3. Danışmanlar: DR. JEHAD MAHMOUD AMIN HAMAMREH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Gelecekteki kablosuz iletişim sistemleri, mevcut sistemlerden daha fazla güvenlik ve güvenilirlik talep etmektedir. Bu araştırmada, çoklu girişli tek çıkışlı ortogonal olmayan çoklu erişim (MISO-NOMA) sisteminde güvenilir ve güvenli iletişim sağlamak için daha basit ama verimli bir fiziksel katman güvenliği (PLS) tekniği öneriyoruz. Bu sistem, ardışık girişim iptali (SIC) yöntemini kullanmadan gelişmiş gizli iletişimin yanı sıra kullanıcılar arası girişim iptali sağlayabilir. Geleneksel NOMA, 3GPP'nin 13 sürümünde çok kullanıcılı süperpozisyon iletimi (MUST) adı altında zaten benimsenmiş, ancak son zamanlarda performans düşüşü nedeniyle 3GPP-sürüm 17'den çıkarılmıştır. Bu çalışmada, bu dezavantajları analiz ettik ve geleneksel NOMA'nın başarısız olduğu durumlarda daha iyi performans sağlayan yeni bir tür NOMA sunduk. Önerilen algoritma, bilgi sızıntısı olmadan kablosuz iletişimin güvenliğini ve güvenilirliğini artırmak için ön kodlayıcı matrislerinin faydasını anten çeşitliliği kullanarak eşzamanlı iletimle birleştirir. Önerilen yeni NOMA, alıcıda sınırlı işlem gerektiren IoT cihazları için özel olarak tasarlanmıştır. Geliştirilen şemanın etkinliği kapsamlı sayısal simülasyonlarla doğrulanmış ve kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The future wireless communication systems demand enhanced security and reliability than the current systems. In this research, we propose a more simple yet efficient physical layer security (PLS) technique for achieving reliable and secure communication in the multiple-input single-output non-orthogonal multiple access (MISO-NOMA) system. This system is capable of providing enhanced confidential communication as well as inter-user interference cancellation without using the successive interference cancellation (SIC) method. As conventional NOMA was already adopted under the name of multi-user superposition transmission (MUST) in release 13 of 3GPP but recently excluded from 3GPP-release 17 due to its performance degradation. In this work, we have analyzed these drawbacks and presented a new kind of NOMA with better performance results in cases where conventional NOMA fails. The proposed algorithm combines the benefit of pre-coder matrices with simultaneous transmission using antenna diversity to enhance the security and reliability of wireless communications with no leakage of information. The proposed new NOMA is specially designed for IoT devices that require limited processing at the receiver. The effectiveness of the developed scheme is verified and proven by extensive numerical simulations.