Uzak UV-C ışınları kullanarak dezenfektasyon
Disinfection using far UV-C rays
- Tez No: 824381
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ EBEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
2020 yılının başından beri yaşadığımız Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgının tüm dünyayı etkisi altına alması, bulaşıcı hastalıkların yok edilmesine verilen yöntemlerin önemin daha da artmasına neden olmuştur. Özellikle son günlerde mutasyonlara uğrayan Covid-19 salgının, insanlar zamanlarının büyük kısmını kapalı ortamlarda geçirmelerinden dolayı ve bulaşıcı birçok hastalığa neden olan patojenlerin (virüs, bakteri ve mantar) kapalı ortamlarda hızla yayılmaları nedeniyle önemli bir problem teşkil etmektedir. İç ortam hava kalitesinin iyileştirilmesi; insan sağlığı, iş kaybı ve tıbbi tedaviler nedeniyle ortaya çıkan ekonomik kayıplar açısından da büyük önem arz etmektedir. Söz konusu patojenlerin ortam havasından uzaklaştırılırken kullanılan UV-C sistemleri insan sağlığına zarar vermeyecek bir yapıya kavuşturulması büyük bir önem arz etmektedir. Geleneksel UV-C üretim yöntemleri insan sağlığına zararlı ışınlar üretmekte, hava dezenfektasyonunu tam olarak yapamamakta ve çok fazla enerji gerektiren güç sistemlerden oluşmaktadır. Son yıllarda kullanılan uzak UV-C oluşturan LED'lerin kullanımı, insan sağlığına daha az zarar verecek ışınlar üreterek, hava yolu ile iç ortama taşınan tüm patojenlerin inaktivasyonunu verimli bir şekilde sağlayarak iç hava kalitesinin iyileştirilmesinde ve bulaşıcı hastalıkların kontrol altına alınmasında tercih edilen etkili yeni bir yeni yöntemdir. Bu tez çalışmasında yeni nesil UV-C sistemlerin farklı dalgaboyunda ışınım yapan LED'lerin ve 222nm dalgaboyunda ışınım yapan LED'lerin etkin bir şekilde tasarlanması ve enerji tüketimi azaltılarak, dezenfeksiyon performansının arttırılmasının yanında, UV-C ışınım alanları ve UV-C doz dağılımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The New Type Coronavirus (Covid-19) epidemic that we have been experiencing since the beginning of 2020 has affected the whole world, and the methods given to the eradication of infectious diseases have increased even more. Covid-19 epidemic, which has mutated in recent days, poses a significant problem because people spend most of their time indoors and because pathogens (viruses, bacteria and fungi) that cause many infectious diseases spread rapidly in indoor environments. Improvement of indoor air quality; It is also of great importance in terms of economic losses due to human health, job loss and medical treatments. It is of great importance that the UV-C systems used while removing the said pathogens from the ambient air have a structure that will not harm human health. Traditional UV-C production methods produce harmful rays for human health, cannot fully disinfect the air and consist of power systems that require a lot of energy. The use of remote UV-C forming LEDs, which have been used in recent years, is an effective new method that is preferred in improving indoor air quality and controlling infectious diseases by producing rays that will cause less harm to human health, inactivation of all pathogens carried to the indoor environment by air, in an efficient manner. It is a new method. In this thessis, besides the effective design of new generation UV-C systems, LEDs radiating at different wavelengths and 222nm wavelength LEDs, reducing energy consumption and increasing disinfection performance, UV-C radiation areas and UV-C dose distributions were examined.