Lempel-ziv komplekslik metodu kullanılarak EKG ve solunum sinyallerinden uyku apnesi analizi
Analysis of sleep-apnea from electrocardiogram and respiratory signals using the lempel-ziv complexity
- Tez No: 824412
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Uyku apnesi yaygın olarak görülen ve yaşamsal risk oluşturabilen bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi kadar teşhisi de oldukça önemlidir. Toplum bilincinin yükselmesi ve hekimler tarafından fark edilme oranının artması ile teşhis edilmiş hasta sayısında dikkat çekici bir artış gözlenmektedir. Uyku apnesi teşhisinde yararlanılan polisomnografi ölçümleri, hasta için rahatsız edici ve birden fazla fizyolojik veri toplanmasını gerektirmektedir. Bu gibi problemler sebebiyle yeni analiz yöntemleri araştırılmaktadır. Lempel-Ziv hızlı ve doğrusal olmayan bir sinyal işleme metodu olduğundan, fizyolojik verilerin işlenmesinde çok uygundur. Lempel-Ziv komplekslik metodu kullanılarak daha az zaman ve daha az veriyle hastalığın analiz edilmesi hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda tedavi sürecinin öne çekilmesi de sağlanmış olacaktır. Physionet.org veri tabanından alınan EKG ve solunum verilerinden yararlanılarak hastalık analiz çalışmaları yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda EKG, göğüs solunum (Resp C) ve abdominal solunum (Resp A) verilerinden apneli zaman aralıklarında anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir. Bu yöntemle EKG, Resp C ve Resp A için uyku apnesi analizi başarılı şekilde gerçekleştirilmiştir. Fakat nazal solunum (Resp N) verilerinden uyku apnesi analizi başarılı şekilde gerçekleştirilememiştir.
Özet (Çeviri)
Sleep apnea is a common and life-threatening disease. Diagnosis of the disease is as important as its treatment. A remarkable increase is observed in the number of diagnosed patients with the increase in public awareness and the increase in the rate of being noticed by physicians. Polysomnography measurements used in the diagnosis of sleep apnea disturb the patient and require more than one physiological data collection. Due to such problems, new analysis methods are being investigated. Since Lempel-Ziv is a fast and non-linear signal processing method, it is very suitable for processing physiological data. By using the Lempel-Ziv complexity method, it is aimed to diagnose the disease with less time and less data. In line with this goal, the treatment process will also be brought forward. Disease detection studies were carried out by using ECG and respiratory data from the Physionet.org database. As a result of the analysis, it was observed that there was a significant difference in the time intervals with apnea from the ECG, chest respiration (Resp C) and abdominal respiration (Resp A) data. With this method, sleep apnea can be diagnosed for EKG, Resp C and Resp A. However, sleep apnea could not be diagnosed from nasal respiration (Resp N) data.