Transkraniyal manyetik stimülasyon tedavisi alan depresyonlu bireylerde elektroensefalografi verilerinin permütasyon lempel-ZIV kompleksi yöntemi ile tespiti
Determination of electroencephalography data in depressed individuals receiving transcranial magneti̇c stimulation therapy by permutation lempel-ZIV complex method
- Tez No: 895048
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Psikiyatri, Bioengineering, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
TMS (Transkranial Manyetik Stimülasyon) uygulaması, FDA onaylı, nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan bir tedavi yöntemidir. TMS uygulaması anında, manyetik salınımdaki titreşimler elektrokimyasal bir yapıya sahip olan insan beyninde acısız elektrik akımlar oluşturur. Bu akımlar, depresyonu aktif eden ya da inaktif beyin bölgesindeki sinir hücrelerini uyarır ve dolayısıyla insanın psikolojik durumunu uyarır. Beyin stimülasyonundan sonra beyin aktivitesini değiştirir ve ruh halini iyileştirerek, depresyon için bir tedavi yöntemi olur. Elektroensefalografi (EEG) sinyalleri depresyona sahip bireyler ile sağlıklı bireyler arasında farklılık göstermektedir. Depresyon tanısı almış bireylerin kantitatif EEG sinyallerinde belirli bir düzen oluştuğu fakat normal sağlıklı bireylerde daha karmaşık olduğu daha önceki çalışmalarda tespit edilmiştir. Bu çalışmada TMS tedavisi tamamlanmamış olan depresyon hastalarının EEG sinyalleri ile TMS tedavisinden sonraki EEG sinyallerinin Permütasyon Lempel-Ziv Kompleksi yöntemiyle incelenmesini amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
TMS (Transcranial Magnetic Stimulation) application is an FDA approved treatment method used in neurological and psychological disorders. At the moment of TMS application, the vibrations in the magnetic oscillation create painless electric currents in the human brain, which has an electrochemical structure. These currents stimulate the nerve cells in the depression-active or inactive brain area and thus stimulate the psychological state of the person. After brain stimulation, it changes brain activity and improves mood, making it a treatment for depression. Electroencephalography (EEG) signals differ between depressed and healthy individuals. In previous studies, it has been found that there is a certain pattern in the canidative EEG signals of individuals diagnosed with depression, but it is more complex in normal healthy individuals. In this study, it was aimed to investigate the EEG signals of depressed patients with incomplete TMS treatment and the EEG signals after TMS treatment with the Permutation Lempel-Ziv Complex method.