Standart ve hibrit dolma biber (Capsicum annuum L.) çeşitlerinin organik tarım koşullarında verim ve kalite özellikleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of standard and hybrid bell pepper (Capsicum annuum L.) varieties in organic agricultural conditions in terms of productivity and quality properties
  1. Tez No: 824426
  2. Yazar: KAAN ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ BAŞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma; Değirmen Eko Yatırım A.Ş'nin organik tarım arazilerinde, 2022 yılı yetiştirme sezonunda, dolma biberin standart ve hibrit çeşitlerinin bitkisel özellikleri ile verim ve kalite parametrelerinin karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür. Bitkisel özellik ve meyve parametrelerinde; hibrit çeşitler ön plana çıkmıştır ve en iyi sonucu 'Aktör dolma' hibrit çeşidi vermiştir. Standart çeşitler içerisinde 'Kandil dolma' standart çeşidinin iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Çalışma sonucunda; organik tarımın ilk yıllarında organik ilaç ve gübrenin bulunmaması veya çok sınırlı olmasına bağlı, organik tarımda gerçek performanslarını gösteremeyen ve standart çeşitlerin gerisinde kalan hibrit çeşitler, organik tarımda kullanılabilecek organik gübre ve organik ilaç alternatiflerinin artması neticesinde hibrit çeşitlerin organik tarımda gerçek performanslarına yakın performans yakaladıkları gözlemlenmiştir. Çalışma bulguları 'Aktör dolma' hibrit çeşidinin ön plana çıktığını, organik tarımın organik ilaç ve gübrelerle desteklenmesi gerektiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in farminglands of Değirmen Eko Investment Inc., with the aim of comparing of standard and hybrid varieties of bell pepper with yield and quality parameters and vegetative characteristics in the growing season of 2022. İn herbal features and fruit parameters; hybrid cultivars came to the fore and the hybrid cultivar 'Aktör bell pepper' gave the best results. Among the standard varieties, it was determined that the standard variety 'Kandil bell pepper' gave good results. As result of study, it was determined that hybrid varieties, which couldn't show their real performance in organic farming and fell behind standard varieties due to the lack or very limited use of organic pesticides and fertilizers in the first years of organic farming, showed an optimum performance, close to their real performance in organic farming as a result of the increase in organic fertilizer and organic pesticide alternatives that can be used in organic farming. The findings of the study indicate that the hybrid cultivar 'Aktör bell pepper' comes to the fore and organic agriculture should be supported with organic pesticides and fertilizers.