The large-time solution of nonlinear evolution equations
Nonlineer gelişim denklemlerin uzun zaman aralığında çözümleri
  1. Tez No: 824500
  2. Yazar: ESEN HANAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN A. LEACH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Birmingham
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde, Burger denklemi veya ilgili Burgers-Fisher denklemine dayalı olarak başlangıç-değer aralığı ve başlangıç-sınır değeri problemlerinin geniş zamanlı çözümünün yapısını ayrıntılı olarak incelemek için eşleştirilmiş asimptotik koordinat genişletmeleri yöntemini kullanıyoruz. Ele alınan normalleştirilmiş doğrusal olmayan kısmi diferansiyel denklemler şunlardır: (İ) Burgers denklemi, ut+uux−uxx=0. (ii) Burgers-Fisher denklemi, ut+kuux=uxx+u(1−u). Burada x ve t sırasıyla boyutsuz mesafeyi ve zamanı temsil ederken k(=0 değil) bir sabittir. Özellikle, büyük evrenlerde tutarlı yapıların (örneğin: genişleme dalgaları, durağan durumlar ve ilerleyen dalgalar) ortaya çıkmasıyla ilgileniyoruz. Düşünülen problemlerin zamanında çözümü.
Özet (Çeviri)
In this thesis we use the method of matched asymptotic coordinate expansions to examine in detail the structure of the large-time solution of a range of initial-value and initial-boundary value problems based on Burgers'equation or the related Burgers-Fisher equation. The normalized nonlinear partial differential equations considered are: (i)Burgers'equation, ut+uux−uxx=0. (ii)Burgers-Fisher equation, ut+kuux=uxx+u(1−u). Here x and t represent dimensionless distance and time,respectively,whilek(not =0)is a constant.Inparticular,we are interested in the emergence of coherent structures (for example: expansion waves, stationary states and travelling waves)in the large-time solution of the problems considered.