Türkiye'de üretilen soya küspelerinde tripsin inhibitör aktivitelerinin tayini
The estimation of trypsin inhibitor activity in soya meals produced in Turkey
  1. Tez No: 824499
  2. Yazar: RENAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Türkiye'de üretilen soya küspelerinde tripsin inhibitör aktivitelerinin tayini Bu araştırma ülkemizin güney bölgesinde işlenen soya fasul­yesi küspelerinde (SFK), kalitenin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemelerde araştırma materyali olarak 5 adet SFK, 1 adet tam yağlı soya ve 2 çeşit soya fasulyesi örneği kullanılmıştır. örneklerde bulunan antinutrisyonel faktörlerden tripsin in­hibitör aktivitesi (TIA) ile üreaz aktivitesi (ÜA) tespit edilmiş, ayrıca bu faktörlerin ısı, nem ve basınç uygulanan soya fasulyelerindeki etkileri incelenmiştir. Bunun yanı sıra örneklerin kavrulmuşluk derecesini belirlemek ve diğer analiz sonuçlarıyla karşılaştırmak için krezol red (KR) testi uygulanmıştır. Denemede kullanılan 1, 2, 3, 4 nolu küspeler ile tam yağlı soya ve ithal soya küspelerinde TIA değerleri sırasıyla 4.39; 3.11; 1.77; 1.10; 9.60 ve 1.62 mg/g olarak bulunmuştur. Aynı örneklerde ÜA değerleri sırasıyla 0.075; 0.035; 0.029; 0.044-; 0.071 ve 0.082 mg N/g/dk, KR değerleri ise aynı sırayla 4.77; 3-99; 4.32; 4.49; 4.43 ve 4.45 mg/g olarak belirlenmiştir. TIA değerleri O, 100, 110, 120 ve 130° C'de otoklave edilmiş soya fasulyesinde sırasıyla 23.20; 10.27; 2.91; 0.53 ve 0.20 mg/g şeklinde tespit edilmiştir. Aynı fasulyeye ait ÜA değerleri sırasıyla 8.40; 2.36; 0.23; 0.00 ve 0.00 mg N/g/dk, KR değerleri ise aynı sırayla 2.42; 2.52; 4.22; 4.46ve 4.95 mg/g olarak bulunmuştur. Kuru ısıya (O, 100, 110, 120, 130° C) tabii tutulan soya fasulyesinde TIA değerleri sırasıyla 30.00; 27.12; 26.74; 26.29 ve 22.?4 mg/g olarak bulunmuştur. Kuru ısı uygulanan soya fasul­yesinde UA değerleri sırasıyla 8.87; 8.87; 8.80; 8.75 ve 4.62 mg N/g/dk, KR değerleri ise aynı sırayla 3.03; 3.07; 3.07; 3.22 ve 3.28 mg/g şeklinde tesbit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada kullanılan soya fasulyesi küspe­lerinin yüksek düzeyde antinutrisyonel faktörleri kapsamadığı kabul edilebilir
Özet (Çeviri)
The estimation of trypsin inhibitor activity in soya meals produced in Turkey. This study was conducted to determine the quality of soy­bean meals produced in the southern part of Turkey. Five soybean meals, one fullfat soya sample and two soybean samples were used and their trypsin inhibitor activities (TIA) and urease activities (UA) were determined as the antinutritional factor. Additionally, cresol red (CR) test was used to estimate the toasting degree of the soybean meals and the effects of the various temparature, moisture and pressure on the levels of TIA, UA and CR of the soybeans were also examined. TIA value of I, II, III, IV the soybean meals, imported soybean meal and fullfat soya were found to be 4.39; 3.11; 1.77; 1.10; 1.62 and 9.60 mg/g, respectivaly. On the other hand, UA values were obtained as 0.075; 0.035; 0.029; 0.044; 0.082 and 0.071 mg N/g/min and the values of CR were obtained as 4.77; 3-99; 4.32; 4.49; 4.45; and 4.43 mg absorbed/g sample, respectively. Soybean autoclaved at 0, 100, 110, 120 and 130° C had TIA values of 23.20; 10.27; 2.91; 0.53; 0.20 mg/g, UA values of 8.40; 2.36; 0.23; 0.00; 0.00 mg N/g/min, CR values of 2.42; 2.52; 4.22; 4.46 and 4.95 mg absorbed/g, respectively. The levels of TIA of dry heated soybean at the same temperatures (0, 100, 110, 120, 130o C) were found to be 30.00; 27.12; 26.74; 26.29 and 22.74 mg/g, respectively. UA values·were 8.87; 8,.87; 8.8O; 8.75 and 4.62 mg N/g/min, respectively and CR values were 3.03; 3.07; 3.07; 3.22 and. 3.28 mg absorbed/g, respectively. As a result, the soybean meals used in this study did not contain high levels of antinutritional factor.