Tanık koruma programı, hukuki boyutu ve uygulamaları
Witness protection program, legal aspect and practices
- Tez No: 824519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER BEGÜM İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, ceza muhakemesine katkıları sebebiyle tehlike içerisinde bulunanların korunması için oluşturulmuş olan tanık koruma programının hukuki boyutu ve uygulamalarını detaylı bir şekilde incelemektir. Ayrıca literatürde tanık koruma programını doğrudan konu edinen çalışma sayısının azlığı sebebiyle alana katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Tanık koruma programı, suç örgütlerinin içresinden gelen kişilerin yargı mercileriyle işbirliği yapmasının önündeki en büyük engel konumunda olan suç örgütlerinin korkutucu etkisini ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuştur. Bunun yanında, suçla hiçbir alakası olmayan, rastlantı eseri bir suça tanık olan kişilerin de tanıklık yapmaları sonucu uğrayacakları baskı ve saldırılara karşı korunmaları hedeflenmiştir. Çalışmada tanık koruma programının ceza muhakemesinin vazgeçilmez bir aracı olduğu, suçla, özellikle örgütlü suçla mücadeledeki önemi ve programın temel hak ve özgürlüklerin korunmasına sağladığı katkı oryaya konulmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, ülkemiz tanık koruma hukuku ve uygulamalarında karşılaşılan eksiklikler, sorunlar ve bunlara dair çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in detail the legal dimension and practices of the witness protection program, which was created for the protection of those in danger due to its contributions to criminal procedure. In addition, due to the limited number of studies directly addressing the witness protection program in the literature, it has been tried to contribute to the field. The witness protection program was established in order to eliminate the frightening effect of criminal organizations, which is the biggest obstacle for people from criminal organizations to cooperate with the judicial authorities. In addition, it is aimed to protect people who have nothing to do with crime and who accidentally witness a crime against the pressure and attacks that they will suffer as a result of testifying. In the study, it has been tried to manifest that the witness protection program is an indispensable tool of criminal procedure, its importance in the fight against crime, especially organized crime, and the contribution of the program to the protection of fundamental rights and freedoms. In addition, the deficiencies, problems and solutions in our country's witness protection law and practices are presented.