Hesaplamalı tasarım teknikleri ile elde edilen non-lineer yapıların strüktür ve malzeme açısından değerlendirilmesi
Evaluation of construction process of non-linear buildings obtained by computational design techniques in terms of structure and materials
  1. Tez No: 824577
  2. Yazar: ELİF ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Mimarlık; farklı bilim alanlarından beslenen, teknolojiyi yakından takip eden, sürekli kendini yenileyen bir disiplindir. Başlangıçta Öklid'in sınırlı geometrisine bağlı olan mimarlık, bilgisayarın keşfi ile non-lineer (lineer olmayan), sıra dışı geometrilere yönelmiştir. Bu yönelim; tüm mimari süreçleri karmaşıklaştırmış ve farklı tasarım, malzeme, üretim ve yapım ihtiyacını doğurmuştur. Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile ortaya çıkan hesaplamalı tasarım ve üretim teknikleri, bu ihtiyacı karşılayabilmekte ve karmaşık geometrilerin gerçekleştirilmesini mümkün kılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada; nonlineer, karmaşık yapıların üretim gerekliliklerinin anlaşılması hedeflenerek yapıların tasarımdan üretime ve yapıma kadar tüm mimari aşamaları irdelenmiş, özellikle strüktür ve malzeme bağlamında detaylı analizler gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde gerekli literatür bilgisi verilmiş, daha sonra hesaplamalı tasarım teknikleri ile tasarlanan, son on yılda üretilmiş, non-lineer, ödüllü ve mimari açıdan özgün 8 adet yapı ele alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bilgiler, bulgular ve irdeleme bölümünde tablolar yardımı ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; her yapının projeye özgü detaylara ve yeniliklere sahip olduğu, dolayısıyla bu yapıların üretiminde hesaplamalı tasarım ve üretim tekniklerinin kullanılmasının gerekli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Architecture is a discipline that feeds from different sciences, follows technology closely, and constantly renews itself. Architecture, which was initially connected to the limited geometry of Euclid, has turned to non-linear, unusual geometries with the discovery of the computer. This orientation has complicated all architectural processes and has given rise to different design, materials, production and construction needs. Computational design and manufacturing techniques, are able to compensate these needs and make it possible to realize complex geometries. Therefore, in this study, all architectural stages of buildings were examined in order to understand the requirements of the production of non-linear, complex buildings, and detailed analyses were performed, especially in the context of structure and materials. In this direction, the necessary literature information was given in the first part of the study, and then 8 non-linear, award-winning and architecturally original buildings designed with computational design techniques, produced in the last ten years, were considered. The information obtained was tabulated and evaluated in the findings and discussion section. As a result of the study, it was found that each structure has projectspecific details and innovations, so it is necessary to use computational design and production techniques in the production of these structures.