Karizmatik liderlik davranışı ve cinsiyet rolleri arasındaki ilişki: Finans sektörü üzerinde bir araştırma
The relationship between charismatic leadership behavior and gender roles: A research on the finance sector
- Tez No: 824578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışanların cinsiyet farklılıkları iş yaşamında bulundukları konum, terfi, gelişme olanakları ve elde ettikleri ücret ile yan haklar gibi konularda bir farklılaşmayı beraberinde getirirken, diğer taraftan da cinsiyetler üzerine belirli ve kabul edilmiş rollerin yüklenmesine sebep olmaktadır. Bu roller kadın ve erkekler için farklılaşmakta ve toplumun belirli bir cinsiyetten beklediği davranışları, tutumları, görevleri ve sorumlulukları içermektedir. Tez çalışması, cinsiyet rolleri ve karizmatik liderlik davranışları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı ve karizmatik liderlik davranışı tutumu ve cinsiyet rolleri algısının demografik değişkenlere göre farklılaşma gösterip göstermediğini ölçümlemek üzerine odaklanmıştır. Bu kapsamda, tezin saha çalışması Isparta örneğinde kamu ve özel sektöre ait 13 banka ve 50 şubede çalışan 350 banka personeli üzerinde yapılmıştır. Çalışmada elde edilen önemli sonuçlar arasında ilk olarak, karizmatik liderlik davranışı turumu ve cinsiyet rolleri algısının demografik değişkenlerden cinsiyet, kurumda çalışma süresi ve toplam çalışma süresine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bir diğer önemli bulgu ise, karizmatik liderlik davranışı ve cinsiyet rolleri arasında istatistiksel anlamlı bir ilişkinin olduğudur.
Özet (Çeviri)
While the gender differences of the employees bring about a differentiation in the state such as their position in business life, promotion, development opportunities and the wages and fringe benefits they earn, on the other hand, it causes the benefit of certain and accepted roles on the genders. This cylinder differs for men and women and includes the dimensions, attitudes, responsibilities and duties that society expects from a particular gender. The thesis study focused on measuring whether there is a significant relationship between gender roles and charismatic leadership behaviors and whether charismatic leadership behavior attitude and perception of gender roles differ according to demographic variables. In this context, the field study of the thesis was carried out on 350 bank personnel working in 13 banks and 50 branches belonging to the public and private sector in the sample of Isparta. Among the important results obtained in the study, first of all, it was determined that the charismatic leadership behavior and perception of gender roles differ according to demographic variables such as gender, working time in the institution and total working time. Another important finding is that there is a statistically significant relationship between charismatic leadership behavior and gender roles.