COVID-19 pandemi sürecinde tarımsal ürün ve gıdada tüketici davranışlarının incelenmesi: Ankara ili araştırması
  1. Tez No: 824601
  2. Yazar: ESRA DOĞANSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVHİBE ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, Çin'de 2019 yılında ortaya çıkan ve toplumları dramatik olarak etkileyen COVID-19 Pandemi sürecinde Türkiye'de Ankara İlindeki tüketicilerin tarımsal ürün-gıda satın alma davranışları, uygulanan politikalar/önlemlerle ilgili bilgi ve uyumu incelenmiştir. Basit Tesadüfi Olasılık Örnekleme Yöntemi ile örnek hacmi 384 olarak hesaplanmış, özel hazırlanan ve yüz yüze uygulanan anketten sağlanan birincil veriler SPSS paket programında değerlendirilmiş, verilerin analizinde Likert ölçeği, Ki-kare testi ve CHAID regresyon analizi kullanılmıştır. Pandemide karantina ve tarımsal ürün-gıdaya erişim kaygısı nedeniyle, tüketicilerin yaklaşık %54'ünün gıda-alkolsüz içecek harcamalarının ve %44'ünün un-tahıl tüketimi ve alım sıklığının arttığı, %75'inin evine en yakın satış noktalarını ve %48'inin online satışı tercih ettiği, stoklama ile aylık gelir arasında da anlamlı bir bağıntı olmadığı saptanmıştır. Analizlerde gelir düzeyine, cinsiyetine ve medeni durumuna göre tarımsal ürün-gıda satın alımı ile ilgili ifadelerde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Pandemide ambalaj tercih nedenleri ile yaş ve medeni durum arasındaki regresyon analizlerinde, 30-59 yaş aralığındakilerin çoğunun evli olup plastik ve korumalı ürünleri dikkate aldıkları, çevre dostu ambalaj malzemesini tercih edenlerin başka amaçla kullandıkları ve bu kişilerin hemen hemen her hafta da un satın aldıkları belirlenmiştir. Tüketicilerin %63'den fazlasının alışverişte eldiven takmadığı, ürünleri deterjanla yıkamadığı, maske kullandığı, sosyal mesafe kurallarına dikkat ettiği, eğitim seviyesi yükseldikçe sosyal medya ve basındaki yazılara duyulan güvenin arttığı, tarım işçilerinin ve çiftçilerin faaliyetlerini arttırıcı-tarım arazilerini koruyucu politikaların sürdürülebilirliği konusunda net bilgiye sahip olmadıkları, meyve ve sebze, yüksek lif içerikli ürünleri, vitamin ve ek maddelerle takviye edilmiş meyve suları ve süt ürünlerini tercih ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, emerging in China in 2019 and the communities dramatically affected COVID-19 Pandemic process in Turkey in Ankara province of consumers agricultural product-food purchasing behavior, information and compliance with the policies/measures implemented were examined. With The Simple Random Probability Sampling Method, the primary data provided from the specially prepared and face-to-face survey calculated as sample volume 384 was evaluated in the SPSS package program, the Likert scale in the analysis of the data, Chi-square test and CHAID regression analysis were used. Due to the concern of access to quarantine and agro-food in pandemic, consumers have increased food- non-alcoholic beverage spending of approximately 54%' and flour-grain consumption and intake frequency of 44%', %It has been determined that 75' prefers the closest sales points to the home and 48%' online sales, and there is no significant link between stocking and monthly income. In the analyzes, significant differences were found in the statements regarding the purchase of agricultural products and food according to the income level, gender and marital status. In the regression analysis between the reasons for packaging preference in pandemic and age and marital status, most of those aged 30-59 are married and take into account plastic and protected products, It has been determined that those who prefer environmentally friendly packaging material use it for other purposes and that these people buy flour almost every week. More than 63% of consumers do not wear gloves in shopping, wash products with detergent, use masks, pay attention to social distance rules, and confidence in social media and press articles increases as the level of education increases, fruit and vegetable, high fiber products, where agricultural workers and farmers do not have clear information about the sustainability of policies to increase their activities-farm land, It has been determined that they prefer juices and dairy products supplemented with vitamins and additional ingredients.