'When Harry Met Sally (Via Dating App)': An affective approach to the techno-social world of Turkey's heterosexual online dating
'Harry Sally ile (Uygulamadan) tanışınca': Türkiye'nin heteroseksüel çevrimiçi flört dünyasının teknososyal dünyasına duygulanımsal bir yaklaşım
- Tez No: 824600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, Türkiye'deki heteroseksüel çevrimiçi flört dünyasını anlamayı ve insanların neden flört teknolojilerini kullandıklarını, nasıl kullandıklarını ve potansiyel partnerleri nasıl seçtiklerini açıklamayı amaçlamaktadır. Konuyla ilgili literatür; ağırlıklı olarak niceliksel çalışmalardan oluşmakta, Anglo-Amerikan bağlamlara odaklanmakta ve benzer argümanlar üretmektedir. Bu tez, farklı hikâyelerin olduğunu göstermek için hem teorik hem de metodolojik olarak duygulanımsal dönüşü önermektedir. Bu amaçla; bireylerin kullanımını, tercihlerini, motivasyonlarını, beklentilerini ve eylemlerini etkileyen toplumsal, kültürel, teknolojik ve duygulanımsal faktörleri incelemek adına walkthrough, video mülakat ve yeniden canlandırma tekniklerini kullanmaktadır. Çıkan bulgular; yaşam koşullarındaki yapısal ve materyal değişikliklerin, flört kültürüne ilişkin normlardaki değişimin, teknolojik dizayn ve estetiğin, uygulamalaşmanın, bireyin keşisimsel geçmişinin ve mod, hislenme ve can sıkıntısı gibi duygulanımların kişilerin motivasyonlarını, tercihlerini ve hareketlerini etkilediğine işaret etmektedir. 40 heteroseksüel bireyle yapılan mülakatlara dayanan bu tez; flört platformlarının ekonomik mantığı flört dünyasına getirip flörtü markete dönüştürdüğünü savunan piyasalaşma söyleminin ötesinde bir portre çizmektedir. Bu tez, duygulanım kavramını sunarak, aşk-seks, güzellik-statü, teknoloji-kültür ve endüstri-pratik gibi heteroseksüel çevrimiçi flört literatürüne hâkim olan ikili perspektiflerin ötesine geçmeyi teşvik ediyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the heterosexual online dating world in Turkey and explain why people use dating technologies, how they use them and choose their potential partners. The relevant literature is predominantly quantitative, focuses on Anglo-American contexts, and generates similar arguments. However, this thesis suggests an affective turn, both theoretically and methodologically, to show different stories. To that end, it uses walkthrough, video interviews, and re-enactment techniques to examine social, cultural, technological, and affective factors influencing individuals' uses, preferences, motivations, expectations, and actions. The findings demonstrate that structural and material changes in life conditions, changes in norms regarding dating culture, technological design and aesthetics, appification, one's intersectional background, as well as affects, such as mood, sensation, and boredom, influence users' motivations, preferences, and activities. Based on the data from interviews with 40 heterosexual individuals, this thesis draws a portrait beyond the marketization discourse that dating platforms have brought economic logic into dating and structured it as a market. By introducing the concept of affect, it encourages more than binary perspectives, such as love-sex, beauty-status, technology-culture, and industry-practice, dominant in the heterosexual online dating literature.