COVID-19 pnömonisinin orta dönemde akciğer üzerindeki etkileri
The effects of COVID-19 pneumonia on the lung in the mid-term
  1. Tez No: 824637
  2. Yazar: GÖKHAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DÜGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı COVID-19 pnömonisinin servisimize yatırarak takip ettiğimiz 30- 65 yaş arası hastalarda; taburculuk sonrası 3 aydan 1 yıla kadar olan dönemlerde solunum fonksiyonları ve akciğer üzerindeki etkilerini değerlendirmekti. Hastalarımızın %51,3'ünde difüzyon kaybı (DLCO %), %59,1'inde ise en az bir solunum fonksiyon testi bozukluğu saptandı. PEF (%) ve TLC (%) değerleri en sık etkilenen diğer parametrelerdi. Yalnızca %9 hastada etkinenen FVC (%) değeri, orta- uzun dönem akciğer fonksiyon kaybını değerlendirmede DLCO'nun önemini, sadece spirometrinin serviste takip edilen bu hastalarda yetersiz kalabileceğini göstermektedir. Toraks BT'de en sık saptanan anormallikler retikülasyonlar (% 64,4) ve buzlu cam opasitelerdi (%55,6). Yalnızca %13 hastanın BT'si tamamen düzelmiş saptanırken, %51,1 hastanın hafif düzey üzeri (25 üzerinden 5 puan ve üzeri) BT tutulum puanı dikkate alındığında hastaların büyük bölümünde radyolojik anormalliklerin devam etmekte olduğu gözlendi. Bununla beraber BT tutulum skorlarıyla DLCO (%) negatif ve anlamlı korele saptandı. Bu bulgular da orta- uzun dönem akciğer etkilenimini değerlendirmede Toraks BT'nin önemini göstermektedir. Solunum fonksiyonları ve radyolojileri en fazla etkilenen hastaların yüksek akış, NIMV desteği alan, yoğun bakımda takip edilen, entübe olan hastalar olduğu tespit edildi. Solunum fonksiyonları en iyi olan hastalar ise nazal oksijen ile takip edilenlerdi. Steroid tedavisi açısından ise pulse dozdan daha düşük doz steroid alan hastaların hiç steroid almayanlar ve pulse doz alanlara göre solunum fonksiyon parametreleri daha iyi saptandı. Nazal oksijen ve pulse dozdan daha düşük dozlarda steroid kullanımı hastalığın akciğer üzerindeki uzun dönem olumsuz etkilerini azaltmaktadır. Fonksiyonel ve radyolojik bulgular hastalığı ağır geçiren birçok hastanın 1 yıldan uzun süreli takip gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate lung involvement and loss of function in patients aged 30-65 years, who were hospitalized and followed up in our service due to COVID-19 pneumonia, between 3 months and 1 year. Diffusion loss (DLCO %) was detected in 51.3% of our patients, and at least one pulmonary function test disorder was detected in 59.1% of our patients. PEF (%) and TLC (%) values were the other most frequently affected parameters. The FVC (%) value, which was effective in only 9% of patients, shows the importance of DLCO in the evaluation of long-term lung involvement, and that only spirometry may be insufficient in these patients followed in the service. The most common abnormalities on Thorax CT were reticulations (64.4%) and ground glass opacities (55.6%). While CT of only 13% of the patients was found to have completely recovered, it was observed that the majority of the patients were still radiologically affected, considering the mildly higher (5 points or more/25) CT uptake score of 51.1% of the patients. However, CT uptake scores and DLCO (%) were found to be negatively and significantly correlated. These findings also show the importance of Thorax CT in evaluating long-term lung involvement. It was determined that the patients whose respiratory functions and radiology were most affected were those who were intubated, who received high flow, NIMV support, followed in the intensive care unit. The patients with the best respiratory functions were followed up with nasal oxygen. In terms of steroid treatment, the pulmonary function parameters of the patients who received a lower dose of steroids than the pulse dose were determined better than those who did not receive steroids and those who received a pulse dose. Nasal oxygen and the use of steroids at lower doses than the pulse dose reduce the long term adverse effects. Functional and radiological findings suggest that many patients with severe symptoms require follow- up for more than 1 year.