Agent-based dual needle additive manufacturing of polymeric filaments in different alignments for manufacturing composites
Farklı hizalanmış polimerik filamentlerin çift başlık kullanarak eklemeli imalat yöntemiyle ajan tabanlı kompozit üretimi
  1. Tez No: 824638
  2. Yazar: MUSA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Eklemeli imalat, endüstriyel sektörde kullanımı günden güne hızla artan bir üretim teknolojisi olup, eriyik yığma modelleme (EYM) gibi yöntemlerle karmaşık geometri üretimi için önemli avantajlar sunmaktadır. Bununla birlikte, EYM ile üretilen parçaların pratik uygulamalarda kullanımı düşük mukavemet sebebinden dolayı sınırlı olmaktadır. Bu tez, 3B yazıcılar kullanılarak üretilen parçalarının mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi için farklı stratejiler üzerine odaklanmaktadır. Tezin ana odak noktası, peroksit katkılı yeni bir kompozit malzeme çalışmaları ve peroksitle polimerin çapraz bağ oluşturması ile üretim esnasında bölgesel bazlı mukavemet artırıcı yöntemin bulunmuş olmasıdır. Geliştirilen 3B yazıcı sistemi in-situ olarak kompozit üretimi yapabilmekle beraber üretilen parçadaki gerilme konsantrasyonunu dikkate alarak ajan tabanlı olarak yani kısmı güçlendirme ile kompozit üretimine olanak sağlamaktadır. Deneysel gözlemler, polimer ve peroksit malzeme arasında kimyasal reaksiyonun gerçekleştiğini ve bunun sonucunda çapraz bağlanmanın oluştuğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, fiberlerin farklı hizalanması gibi üretim öncesinde ve tavlama işlemi gibi üretim sonrası müdahale ile EYM ürünlerinin mekanik özelliklerindeki değişim araştırılmıştır. Hem üretim öncesi hem de üretim sonrası yapılan bu çalışmaların sonucunda, 3B basılı ürünlerin mekanik özelliklerinde dikkate değer gelişmeler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing, a rapidly growing production technology in the industrial sector, offers significant advantages for complex geometry production through methods such as fused deposition modeling (FDM). However, polymer parts produced via FDM often exhibit low strength, which limits their practical application. This thesis focuses on improving the mechanical properties of additive manufacturing parts produced using 3D printers. The research investigates diverse strategies to increase the strength of FDM products. A central focus of the thesis is the development of a novel composite material utilizing peroxide as a reinforcement agent and the finding of a regional-based strength-enhancing method during production by cross-linking peroxide and polymer. The 3D printing system enables in-situ composite production, allowing for partial strengthening through agent-based reinforcement while considering stress concentration in the manufactured part. Experimental observations reveal the occurrence of a chemical reaction between the polymer and peroxide materials, resulting in the formation of cross-linking. Additionally, other strategies such as different fiber alignments in pre-production and annealing in post-production were conducted to investigate their impact on the mechanical properties of additive manufacturing products. The findings from both pre-production and post-production interventions demonstrate significant improvements in the mechanical properties of the 3D-printed products.