Çanakkale halk bahçesinin peyzaj erişilebilirliği açısından incelenmesi
Investigation of çanakkale halk bahçesi̇ in terms of landscape accessibility
  1. Tez No: 824668
  2. Yazar: ONUR KIZILARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kentsel yeşil alanlar kent ölçeğine inildiğinde oldukça büyük öneme sahiptir. Artan nüfus ve kentleşme ile beraber bu önem daha çok hissedilmeye başlanmıştır. Kentsel yeşil alanlar kentlilerin sosyalleşebileceği, spor yapabileceği, dinlenebilecek ve bunlarla beraber birçok rekreasyonel faaliyette bulanabileceği alanlardır. Kent yaşamının betonlaşmış, kararmış ve kasvetli havasından ayrılan alanlardır. Bu alanlar kullanıcılar için çeşitli olumlu sonuçlar barındırmaktadır. Kent yaşamında bulunan yüksek tempodan dolayı bireyler sürekli bir yorgunluk halindedir. Kentsel yeşil alanlar bu bireylerin yorgunluklarını alarak hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlamalarını sağlamaktadır. Bunun yanında kentsel yeşil alanlar tüm kullanıcı kitlesine hitap ederek herkes için ulaşılabilir olmalıdır. Kentsel yeşil alanların tasarımları bu açıdan önem taşımaktadır. Engeli bulunan bireylerin sosyalleşmelerini ve hayata dahil olmalarını kolaylaştırmak için önem taşıyan mekanlardır. Bu kapsamda çalışma alanı olarak kentsel yeşil alan olarak aktif şekilde kullanılan Halk Bahçesi tercih edilmiştir. Halk Bahçesi Çanakkale Kent merkezinde bulunmaktadır. Alanın tercih edilme sebebi; gün içerisinde kentlilerin sık sık kullandığı bir alandır. Her yaş grubuna hitap eden alanları bünyesinde bulundurmaktadır. Bu kapsamda ise Halk Bahçesi; evrensel tasarım ilkeleri ve ulusal standartlar temel alınarak incelenmiştir. Yapılan incelemeler Halk Bahçesinin engelli bireyler açısından kullanımının uygunluğu belirlenmiştir. Yapılan belirlemeler sonucunda alan içerisinde bulunan eksikliklere alan özelinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban green areas are of great importance when it comes to urban scale. With the increasing population and urbanization, this importance has started to be felt more. Urban green areas are areas where urbanites can socialize, do sports, relax and engage in many recreational activities along with them. They are areas that are separated from the concreted, darkened and gloomy atmosphere of urban life. These areas contain various positive results for users. Due to the high tempo found in urban life, individuals are in a constant state of fatigue. Urban green areas allow these individuals to relax both physically and psychologically by taking their fatigue. In addition, urban green spaces should be accessible to everyone by appealing to the entire user audience. The designs of urban green areas are important in this regard. They are important places to facilitate the socialization and inclusion of individuals with disabilities in life. In this context, the Public Garden, which is actively used as an urban green area, has been preferred as a working area. The Public Garden is located in the center of Çanakkale. The reason the area is preferred is that it is an area that urbanites use frequently during the day. It has areas that appeal to every age group within its structure. In this context, the Public Garden has been examined on the basis of universal design principles and national standards. The examinations carried out have determined the appropriateness of the use of the Public Garden for disabled people. As a result of the determinations made, field-specific suggestions were presented for the deficiencies found in the field.