The optimal sustainable insulation material using MCDM analysis
MCDM analizi kullanılarak optimum sürdürülebilir yalıtım malzemesi
  1. Tez No: 824672
  2. Yazar: HADEEL I. A. DWEIB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ZORTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Artan yakıt maliyeti yeni normdur ve enerji tüketimindeki artış, zararlı çevresel emisyonlarda artış ve enerji tüketim faturalarında artış gibi birçok soruna yol açar. Bu nedenle, bu sorunların etkisini azaltmak ve duvarlarında ısı yalıtımı kullanarak sürdürülebilir bir bina elde etmek için binalar için tüketilen enerjinin değerinin ilk tasarım durumunda tahmin edilmesi arzu edilir ve önerilir. Bu deneysel analizin amacı, seçilen 12 malzeme arasından en iyi yalıtım malzemesini belirlemektir, çünkü bu malzemelerin özellikleri çeşitli kriterlere göre analiz edilmiştir. Çalışma, en iyi sonuçları elde etmek için birden çok analiz yöntemini kullanmaya ve mevcut bilimsel yöntemlerle verilerdeki olası tutarsızlıkları ortadan kaldırmaya odaklanmaktadır. Değerlendirme, üç çok kriterli karar verme yöntemi (MCDM) uygulanarak gerçekleştirilir; Oran Analizi (MOORA) çarpma temelinde tam Çok Amaçlı Optimizasyon, seçenekleri derecelendirme ve ideale en yakın çözümü seçme, VIsekriterijumsko KOmpromisno Rangiranje (VIKOR) ve optimal yöntemle (TOPSIS) analoji yoluyla seçenekleri sıralama yöntemi. Kriterlerin anlamlılığının yanı sıra, kriterler arası korelasyonu (CRITIC) kullanarak kriterin analizdeki ağırlıklarını belirleyin. Önceden oluşturulmuş yöntemlere dayanan sonuçlar, binalarda belirlenen en yüksek ve en kötü performans gösteren malzemelerle tutarlı sonuçlar gösterdi. Ekstrüde polistiren köpük (XPS), diğer malzemeler arasında en iyi sırada yer alır.
Özet (Çeviri)
Rising cost of fuel is the new norm, and an increase in energy consumption leads to many troubles, such as a growth in harmful environmental emissions and a growth in energy consumption bills. Hence, its desirable and recommended to estimate the value of energy consumed for buildings in the first design state in order to reduce the impact of these issues, and obtain a sustainable building using the thermal insulation for its walls. The purpose of this experimental analysis is to determine the best insulating material among 12 selected materials, as the properties of these materials were analyzed based on several criteria. The study focuses on using multiple analysis methods in order to achieve the best results, and to eliminate potential inconsistencies of data with available scientific methods. The evaluation is conducted via implementing three multiple criteria decision-making methods (MCDM)the full Multi-Objective Optimization on the basis of Ratio Analysis (MOORA) multiplication, rating the choices and selection the solution nearest to ideal,“VIskriterijumsko KOmpromisno Rangiranje”(VIKOR) and the method of ordering options by analogy with the optimal method (TOPSIS). In addition to the significance of the criteria, find the weights of the criterion in the analysis by using the correlation between criteria (CRITIC). Results based on pre-established methods showed consistent results, with the highest and worst performing materials identified in buildings. Extruded polystyrene foam (XPS) is ranked the best among other materials.