Ticaret ve siyasal pazarlama ilişkisi: Türkiye özelinde bir inceleme
The relationship between trade and political marketing: An Analysis in Turkey
  1. Tez No: 824682
  2. Yazar: MİNA TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EMİN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Siyasal pazarlama ve ekonomi ilişkisi Türkiye'de çok partili hayata geçiş döneminden itibaren kullanılmış olup siyasi partilerin oy toplama aracı olarak kullanılmaktadır. Siyasi partilerin ekonomi politikalarını siyasal pazarlamada ürün olarak kullanılması seçmenlerin oy verme davranışını etkileyip etkilemediğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada siyasal pazarlama ve ticaret ilişkisi incelenmiş olup siyasi partilerin seçim beyannamelerine ve parti programları üzerinden ekonomi politikalarına bakılmış ve arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bunu yaparken siyasi partilerin siyasal pazarlama kampanyaları ve seçim beyannameleri incelenmiştir. Aynı zamanda bu tez kapsamında siyasal pazarlama ve ticaret arasındaki ilişkinin ne yönlü olduğu olduğunu ve siyasal pazarlama – ekonomi arasındaki ilişkiye ışık tutmak için yapılmıştır. Araştırma sonucu göstermektedir ki siyasal pazarlama ve ticaret arasında ilişki bulunmaktadır. Siyasi partiler seçmenlerin oy verme davranışlarını etkilemek için siyasal pazarlama politikalarında ekonomiyi kullanmış ve seçmenlerden kâr amaçlı oy toplamaya çalışmıştır. Türkiye'nin tarihinde çok partili hayata geçiş ile siyasal pazarlamanın aktif olarak kullanıldığı görülse de 1980'ler de en üst noktaya ulaşmıştır. Siyasi partiler ise içinde bulundukları rekabet ortamında başarılı olabilmek için siyasal pazarlamayı kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
The relationship between political marketing and economy has been used since the transition period to multi-party life in Turkey and it is used as a voting tool for political parties. The use of the economic policies of political parties as a product in political marketing has revealed whether it affects the voting behavior of the voters. In this study, the relationship between political marketing and trade has been examined, and the political parties' election manifestos and economic policies through party programs have been examined and it has been aimed to reveal the relationship between them. In doing so, political marketing campaigns and election manifestos of political parties were examined. At the same time, within the scope of this thesis, it was made to shed light on the relationship between political marketing and trade and the relationship between political marketing and economy. The result of the research shows that there is a relationship between political marketing and trade. Political parties used the economy in their political marketing policies to influence the voting behavior of the voters and tried to collect votes for profit from the voters. Although it is seen that political marketing is actively used with the transition to multi-party life in the history of Turkey, it reached its peak in the 1980s. Political parties, on the other hand, have used political marketing to be successful in the competitive environment they are in.