Kronik otitis mediada kemikçik zincir durumunun preoperatif bilgisayarlı tomografi bulguları ile peroperatif cerrahi bulgularının karşılaştırılması
Comparison of preoperative computed tomography findings with peroperative surgical findings of ossicular chain status inchronic otitis media
  1. Tez No: 824683
  2. Yazar: SELÇUK KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik otitis media (KOM) klinik olarak çoğu zaman akıntı ve işitme kaybı ile kendini gösteren, orta kulak ve mastoidin kronik enfeksiyon ve enflamasyonudur. Kronik otitis media genelde tekrarlayan akut otit atakları veya kronik effüzyonlu otitis media sonucunda oluşur. Kemik zincirde ortaya çıkan değişiklikler KOM'a bağlı belirgin patolojik bulgulardan biridir. Özellikle kolesteatom varlığında kemikçiklerde meydana gelen harabiyet artmaktadır. Patolojinin süresi, kolesteatomun patolojiye eşlik etmesi gibi birçok faktör kemikçik harabiyetini etkileyebilir. Son yıllarda orta kulak ve temporal kemik patolojilerinin değerlendirilmesinde bilgisayarlı tomografi (BT) yüksek oranda kullanılmaya başlanmıştır. 1980'li yıllardan sonra direkt grafiler ve konvansiyonel tomografiler yerini BT'ye bırakmıştır. Günümüzde yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi teknolojisi ile kesit kalınlığında azalma ve rezolüsyonda artış sağlanarak orta kulak patolojilerinde daha fazla ve ayrıntılı bilgi elde etme şansı mevcut hale gelmiştir. Çalışmamızın amacı kronik otitis mediada ameliyat öncesi çekilen BT bulguları ile ameliyat esnasında görülen bulguları karşılaştırıp BT bulgularının doğruluğunu tespit etmektir. Bu çalışmada, Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda Eylül 2009-Mayıs 2015 arasında kronik otitis media nedeniyle açık veya kapalı teknik timpanomastoidektomi yapılan 208 hastanın preoperatif temporal kemik BT bulgularıyla operasyon bulguları karşılaştırılmıştır. 40 Çalışmamızın sonucunda kronik otitis medialı hastalarda orta kulak kemikçiklerinde harabiyet görülmekte olduğunu saptadık. Kolesteatomlu olan hastalarda kemikçik harabiyetinin daha yüksek oranda olduğunu gördük. Çalışmamızda, hastalara operasyon öncesi çekilen temporal kemik BT bulguları ve operasyon bulguları karşılaştırıldığında; mastoid boşlukta veya orta kulakta kolesteatom saptanmasında BT için %74 duyarlılık, %64 özgüllük, %85 PPD ve %24 NPD, kemikçik zincir defekti saptanmasında malleus destrüksiyonu incelendiğinde BT için %83 duyarlılık, % 71 özgüllük, %67 PPD ve %66 NPD, inkus destrüksiyonu incelendiğinde BT için % 74 duyarlılık, % 87 özgüllük, % 92 PPD ve % 40 NPD, stapes destrüksiyonu incelendiğinde BT için % 69 duyarlılık, % 52 özgüllük, % 59 PPD ve % 51 NPD tespit edilmiştir. Kronik otitis mediada en fazla kemikçik hasarın inkusta görüldüğünü, inkusu sırasıyla malleus ve stapes takip etmekte olduğunu bulduk. Ameliyat öncesi çekilen temporal kemik BT ile kemikçik zincir durumunun özellikle inkus ve malleus için büyük oranda doğru değerlendirilebilmekte olduğunu saptadık. Kolesteatomlu hastalarda kemikçik zincir destrüksiyonu saptamada %81 duyarlılık, %75 özgüllük, %93 PPD ve %48 NPD değerleri ile BT'de kemikçik hasarının bulunmasının kolesteatom lehine bir bulgu olarak değerlendirilebileceği kanaatine ulaştık. Sonuç olarak KOM'da BT'nin malleus ve inkustaki hasarı belirlemede stapese oranla daha yüksek duyarlılığa sahip olduğu sonucuna ulaştık. Diğer taraftan kemikçiklerdeki küçük boyuttaki hasarları belirlemede BT'nin yeterli olmadığı sonucuna ulaştık. Kronik otitis medialı hastalara yapılacak operasyon hazırlığını en doğru şekilde planlamak ve karşılaşılabilecek komplikasyonları en aza indirmek 41 açısından KOM'lu hastaların ameliyat öncesi temporal kemik BT ile değerlendirilmelerinde yarar olduğu kanaatine ulaştık.
Özet (Çeviri)
Chronic otitis media (COM) is a chronic infection and inflammation of the middle ear and mastoid, most of the time clinically manifested by discharge and hearing loss. Chronic otitis media is usually a result of recurrent acute otitis media episodes or chronic otitis media with effusion. Changes in the ossicular chain is one of the distinct pathologic findings due to COM. The risk of ossicular erosion increase especially in presence of cholesteatoma. Many factors like duration of pathology, concomitance of cholesteatoma may play a role in destruction of the ossicular chain. Computed tomography (CT) has been widely used in recent years for the evaluation of the middle ear and temporal bone pathology. Direct graphies and conventional tomography have been replaced by CT after 1980s. Today the chance to obtain more and detailed information about pathology of the middle ear has become available via high-resolution computed tomography technology that provides decreased slice thickness and increased resolution. The aim of our study was to determine the accuracy of CT scan by comparing the preoperative CT findings with the peroperative findings in patients with chronic otitis media. In this study, preoperative CT findings of 208 patients, who underwent to open or closed technique tympanomastoidectomy due to 43 chronic otitis media in Afyon Kocatepe University Faculty of Medicine, Ear Nose Throat Department between September 2009 and May 2015, were compared with their surgical findings. In our study, we observed that there was distruction of middle ear ossicles in patients with chronic otitis media. We found ossicular erosion was higher in patients with cholesteatoma when compared to the patients without cholesteatoma. In our study, when we compared preoperative computed tomography findings with peroperative findings of patients; CT could determine cholesteatoma in mastoid and middle ear space with 74% sensitivity, 64% specificity, 85% positive predictive value (PPV) and 24% negative predictive value (NPV), respectively. Considering ossicular defect, CT could demonstrate the destruction of malleus with 83% sensitivity, 71% specificity, 67% PPV and 66% NPV, destruction of incus with 74% sensitivity, 87% specificity, 92% PPV and 40% NPV, destruction of stapes with 69% sensitivity, 52% specificity, 59% PPV and NPV 51%, respectively. We found out icus was the most frequently damaged ossicle in chronic otitis media, followed by malleus and stapes. We observed that preoperative temporal bone CT could assess the ossicular chain status rather accurately, especially for incus and malleus. In determining ossicular chain destruction in patients with cholesteatoma, we reached the conclusion that findings of ossicular chain destruction in CT could be judged in favor of cholesteatoma with values of 81% sensitivity, 75% specificity, 93% PPD and 48% NPV. As a result, we found out CT had a higher rate of sensitivity in showing the damage of malleus and incus rather than stapes.On the other hand we observed that CT was not enough to demonstrate minimal ossicular erosions. 44 We reached the conclusion that it would be beneficial to evaluate the patients with chronic otitis media by preoperative temporal bone CT for planning the operation in the most accurate way and minimizing complications that may be encountered during the surgery.