Biyotasarım kavramı kapsamında biyomalzemeler ile elde edilen kumaş yapıları ve deneysel uygulamalar
- Tez No: 824688
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖNLÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yeni tasarım çözümleri üretebilmek için biyolojik süreçlerden faydalanan biyotasarım, gelişmekte olan yeni bir araştırma ve uygulama alanıdır. Doğayı taklit etme ve doğadan feyz alma olarak tanımlanan biyobenzetimden ayrıldığı nokta, salt olarak taklit etme ya da feyz alarak benimsemenin ötesinde doğa ile iş birliği içerisinde olmayı hedef alan bir bakış açısına sahip olmasıdır. Bu noktada yaşam döngüsünü oluşturan tüm paydaşların müşterek faydasını gözetmek ve yaşam döngüsünün devamlılığını sağlamak gibi parametrelerin önemi devreye girmektedir. Çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan sürdürülebilirlik farkındalıkları ve kaygıları ile örtüşen bu çerçeve biyotasarım kavramı ile sürdürülebilir tasarım, döngüsel tasarım, yenileyici tasarım, çevre merkezli tasarım ya da malzeme odaklı tasarım gibi birçok tasarım yaklaşımı arasında etkileşim oluşturmuştur. Bu sayede en büyük çevre kirletici sektörlerden biri olan tekstil ve moda tasarımı alanı başta olmak üzere tıp, mühendislik, malzeme bilimi, sanat ve daha birçok alanda özgün ve heyecan verici çözüm önerilerinin oluşturulmasında önemli bir rol üstlenmiştir. Çevresel sürdürülebilirlik açısından önem teşkil eden bir diğer konu ise atık meselesidir. Geçmişten günümüze kadar süregelen yanlış üretim, tüketim ve atık politikalarının bir sonucu olarak, atık problemi konusu yeryüzünce ciddi boyuta ulaşmıştır. Gıda atıkları ise gerek hammadde kaybı gerekse atık probleminin hattı sayılır bir bölümünü oluşturması sebebiyle önem teşkil etmektedir. Öte yandan, bugünün atıklarının geleceğin hammaddelerini oluşturabileceği bakış açısıyla; gıda atıklarının önemli potansiyeller taşıdığını da söylemek mümkündür. Bu bağlamda, gün geçtikçe kullanım alanları genişleyen ve alternatif çözüm önerileri sağlayan biyomalzemeler biyotasarım kavramı kapsamında değerlendirilmesi gereken önemli araştırma alanlarından biridir. Çok çeşitli alanlarda kullanım örneklerinin bulunduğu önemli potansiyellere sahip bu yenilikçi malzeme grubu tekstil ve moda tasarımı alanlarında da gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Gıda atıklarının hammadde olarak yeniden kullanımının söz konusu olduğu örnekler ise heyecan verici çözüm önerilerine imkân sağlamaktadırlar. Bu tez çalışmasında biyotasarım kavramı kapsamında biyomalzemeler detaylı bir şekilde incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Tekstil ve moda tasarımı alanlarındaki kullanım olanakları ve kısıtları araştırılmış ve örnekler üzerinden değerlendirilmiştir. Bu bakış açısı ile yola çıkarak gıda atıklarının ve pişirme yönteminin kullanımı ile yenilikçi biyomalzemeler geliştirilmiş ve bu malzemelerin ile deneysel kumaş tasarımları yapılarak alternatif kumaş yapılarının üretilebilirliği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Biodesign, which utilizes biological processes to produce new design solutions, is an emerging field of research and practice. It differs from biomimicry, which is defined as imitating nature and taking inspiration from nature, in that it has a point of view that aims to cooperate with nature beyond mere imitation or adoption. At this point, the importance of parameters such as considering the common benefit of all stakeholders that make up the life cycle and ensuring the continuity of the life cycle comes into play. This framework, which overlaps with environmental, social, and economic sustainability awareness and concerns, has created an interaction between the concept of Biodesign and many design approaches such as sustainable design, circular design, regenerative design, eco-centered design, or material-centered design. In this way, it has assumed an important role in the creation of original and exciting solution proposals in the field of textile and fashion design, which is one of the largest environmental polluting sectors, as well as in medicine, engineering, material science, art, and many other fields. Another important issue in terms of environmental sustainability is the issue of waste. As a result of the wrong production, consumption, and waste policies from the past to the present, the waste problem has reached a serious dimension in the world. Food waste, on the other hand, is important because it constitutes both the loss of raw materials and a considerable part of the waste problem. On the contrary, from the point of view that today's wastes may constitute the raw materials of the future; it is possible to say that food wastes have important potentials. In this context, biomaterials, whose usage areas are expanding day by day and providing alternative solutions, are one of the important research areas that should be evaluated within the scope of the biodesign concept. This innovative material group, which has significant potential with examples of use in a wide variety of fields, is becoming more and more widespread in the fields of textile and fashion design. Examples of the reuse of food waste as raw materials provide exciting solution proposals. In this thesis, biomaterials have been examined and evaluated in detail within the scope of the concept of biodesign. The possibilities and limitations of use in the fields of textile and fashion design have been investigated and evaluated through examples. From this perspective, experimental fabric designs were made with biomaterials obtained by using food wastes and cooking techniques, and the manufacturability of alternative fabric structures was questioned.