Bir çocuk izlem merkezinin ikincil travmayı azaltıcı yöndeki etkisinin araştırılması: Antalya Çocuk İzlem Merkezi örneği
A research on the effect of a child monitoring center on reducing secondary trauma: The example of Antalya Child Monitoring Center
  1. Tez No: 824687
  2. Yazar: BÜŞRA SARIYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PAKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Antalya Çocuk İzlem Merkezi'nin ikincil travmayı azaltıcı yönde etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, cinsel istismar mağduru çocukların ikincil travmaya maruz kalmasını mümkün olduğunca azaltmak amacıyla kurulan çocuk izlem merkezlerinin amacını ne oranda gerçekleştirdiği Antalya ÇİM örneği aracılığıyla incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, Antalya Çocuk İzlem Merkezi'nde görev yapan personellere kurumun işleyişinde bu amaca hizmet eden ve etmeyen özellikler sorulmuştur. Cevaplar Başbakanlık tarafınca 2012 yılından yayınlanan“2012/20 sayılı ÇİM Genelgesi”kriterlerine ve“Türkiye'de Çocuk İzlem Merkezleri ve Antalya Çocuk İzlem Merkezi Deneyimi”adlı referans kitap verileri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar; çocukların adli görüşmesinin ÇİM'de tek oturumda, adli görüşmeci aracılığı ile görüntü ve ses kaydı alınarak yapılmasının çocuğun tekrar ifade vermesinin önüne geçtiği ve ikincil travmayı azaltmak bakımından oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışmanın katılımcıları işleyişte aksaklıklara sebep olan durumlara da değinmişler ve iyileştirilmesi yönünde önerilerde bulunmuşlardır. Bu çalışma, cinsel istismar mağduru çocukların yaşadığı ikincil travmanın azaltılması için kurulan çocuk izlem merkezlerinin işleyişindeki eksikliklerin belirlenmesi ve bu eksikliklerin giderilmesi için öneriler sunulması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of the Antalya Child Monitoring Center in reducing secondary trauma. The study examines the extent to which child monitoring centers established to reduce secondary trauma for child victims of sexual abuse achieve their objective, using the Antalya Child Monitoring Center as an example. To achieve this objective, staff members working at the Antalya Child Monitoring Center were asked about the characteristics of the institution that serves and do not serve this objective. The answers were compared to the criteria of“M Circular No. 2012/20,”which was issued by the Prime Minister in 2012, as well as the data from the reference book titled“Turkey Child Monitoring Centers and Antalya Child Monitoring Center Experience.”The results show that this demonstrates that the forensic interview of children in a single session at ÇİM, by recording video and audio through a forensic interviewer, prevents the child to be in a secondary interview and is highly effective at reducing secondary trauma. Additionally, the participants in the study addressed the shortcomings in the operation of the center and made suggestions for improvement. This study is important in identifying the deficiencies in the operation of child monitoring centers established to reduce secondary trauma for child victims of sexual abuse and presenting recommendations for addressing these deficiencies.