Çocukluk çağı travmalarının duygusal yeme üzerindeki etkisinde ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların aracı rolü
The effect of childhood traumas on emotional eating: The mediator role of interpersonal cognitive distortions
- Tez No: 824731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, çocukluk çağı travmalarının duygusal yeme üzerindeki etkisinde ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların aracı rolünü araştırmak amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çocukluk çağı travmaları, duygusal yeme ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkiler belirlenmiş, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşmaya neden olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, elverişli örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan 18-65 yaş arası 407 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada İlişkisel Tarama Modeli ve Aracı Değişken Modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları ise 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği', 'Duygusal Yeme Ölçeği ve 'İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği' olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi yapılırken Bağımsız Örneklem t Testi, Varyans Analizi, Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, çocukluk çağı travmaları, duygusal yeme ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtma değişkenlerinin birbirleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki içerisinde bulunduğu görülmüştür. Çocukluk çağı travmalarının, duygusal yemeyi ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaları, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların da duygusal yemeyi yordadığı saptanmıştır. Çocukluk çağı travmalarının duygusal yeme üzerindeki yordayıcı etkisi incelenirken, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar değişkeni analize dahil edildiğinde, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların çocukluk çağı travmaları ve duygusal yeme arasında kısmi aracı değişken olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to analyse the mediator role of interpersonal cogtinive distortions through childhood traumas and emotional eating. Additionally, the relationships between childhood traumas, emotional eating, and interpersonal cognitive distortions were determined, and whether these variables differ according to demographic characteristics was examined. The sample of the study consisted of 407 participants aged between 18 and 65, determined through convenient sampling method. The data collection tools were 'Sociodemographic Information Form', 'Childhood Trauma Scale', 'Emotional Eating Scale' and 'Interpersonal Cognitive Distortions Scale'. Relational Survey Model and Mediation Model were used in the research. Independent Sample t Test, Variance Analysis, Correlation Analysis, Regression Analysis were used in the analyse of the data. The results of the study showed that childhood trauma, emotional eating, and cognitive distortion variables related to relationships were statistically significantly related to each other. Moreover, research findings show that childhood traumas effects both interpersonal cogtinive distortions and emotional eating and interpersonal cogtinive distortions effect only emotional eating. Besides, it was found that interpersonal cogtinive distortions mediated the relationship between childhood traumas and emotional eating.