Avrupa insan hakları sözleşmesi çerçevesinde milli hukuk sistemlerinin avrupa denetimine tabi tutulması
Subjecting national legal systems to european supervision within the framework of the European Convention on human rights
- Tez No: 824830
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi milli hukuk sistemlerinin de denetime tabi tutulacağı iddiasını taşımaktadır. Bu mekanizmalar“Avrupa Denetimi”adı ile tek başlık altında algılanabilir. Bu amaca ulaşmak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, İnsan Hakları Komisyonu ve Bakanlar Komitesi gibi çeşitli kurumlar oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında ilgili kuruluşlar incelenirken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin organizasyon şeması, hukuki statüsü, başvuru süreçleri, yargılama prosedürleri gibi ayrıntılar titizlikle irdelenmiştir. Bu çalışma kapsamında; mevzubahis gelişmelerin özellikle“bireysel başvuru”ve“Divan'ın zorunlu yargı yetkisi”gibi hususları ile isabetli olduğu kabul edilirken, yine de bir ülkenin kendi yasalarının ve mahkemelerinin insan haklarını korumanın en etkili yolu olduğu gerçeğinin altını çizmenin değerli olduğunu değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
National legal systems are allegedly subject to oversight under the European Convention on Human Rights.“European Control”is a conceivable designation for this mechanism. To achieve this objective, various institutions have been established, including the European Court of Human Rights, the Human Rights Commission, and the Committee of Ministers. Details such as the European Court of Human Rights' organizational chart, legal status, application processes, and trial procedures were meticulously examined while scrutinizing the pertinent organizations within the scope of this study. While acknowledging that these developments are accurate for“individual application”and“court's compulsory jurisdiction”, the study still considers it valuable to underscore the fact that a nation's domestic laws and tribunals remain the most effective means of safeguarding human rights.