Batman ulaşım sisteminde yaya, engelli ve bisiklet yolları
Pedestrian, disabled and bicycle paths in Batman transportation system
- Tez No: 824865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde kentlerin ulaşım açısından en büyük sorunlarının başında ulaşım gelmektedir. Kırsal alanlardan kentlere yapılan göçlerden kaynaklanan düzensiz ve hızlı nüfusun artması bu durumun başlıca sebeplerindendir. Kentlerde yaşanan nüfus artışıyla birlikte motorlu taşıtların kullanımının da artması hem hava kirliliğini hem de gürültü kirliliğini beraberinde getirmektedir. Her geçen gün sorunları giderek artan ve içinden çıkılmaz bir hal alan ulaşım sorunları ile ilgili olarak alternatif ulaşım araçlarının gerekliliği daha da ön plana çıkmaktadır. Bu noktada gerek ekonomik gerekse güvenilir ve sürdürülebilir olması açısından bisiklet ön plana çıkmaktadır. Yapılan çalışmada Batman kentinin ulaşım yapısı, kent içerisindeki yaya, engelli ve bisiklet yollarının durumları incelenmiştir. Çalışmada ayrıca bireylerin bu doğrultuda karşılaştıkları sorunlarda irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, transportation is one of the biggest problems of cities in terms of transportation. Irregular and rapid population growth due to migration from rural areas to cities is one of the main reasons for this situation. The increase in the use of motor vehicles along with the increase in population in cities brings both air pollution and noise pollution. The necessity of alternative transportation vehicles comes to the fore more and more in relation to transportation problems, which are becoming more and more inextricable with each passing day. At this point, the bicycle comes to the fore in terms of being economical, reliable and sustainable. In the study, the transportation structure of the city of Batman, the situations of pedestrian, disabled and bicycle paths in the city were examined. In the study, the problems faced by individuals in this direction were also examined.