Covid-19 pandemi sürecinde uzaktan çalışan kadınların yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Çağrı merkezi örneği
Problems and solution suggestions of women working remotely during the Covid 19 pandemic process: Call center example
  1. Tez No: 824909
  2. Yazar: BAHAR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DULAY YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, Covid-19 pandemi sürecinde uzaktan çalışan kadınların ev içerisine taşıdıkları iş ortamında yaşadıkları sorunlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmanın amacı, kadınların medeni hallerinin ve anne olmalarının uzaktan çalışma sürecinde yaşadıkları sorunlar arasında bir farklılık oluşturup oluşturmadığını, oluşturdu ise ne gibi farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmak ve literatüre katkı sağlamaktır. Tez, dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci ve ikinci bölümünde literatür taraması yapılmış olup; birinci bölümde salgın hastalıklar ve pandemi dönemleri hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde uzaktan çalışma kavramları ele alınmış aynı zamanda tezin ana konusunu oluşturan Covid-19 döneminde uzaktan çalışmanın olumlu yönleri, olumsuz yönleri ve kadınlar üzerinde değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde anket ve mülakatlara yer verilmiştir. Bu çalışma İstanbul ilinde, bir çağrı merkezinde uzaktan çalışan 70 kadın ile anket tekniğiyle gerçekleştirilmiş ve bu veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada 3 anne ile de mülakat yapılmış, yapılan mülakatlar MAXQDA programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada mülakatın da yapılması ile birlikte bu çalışmanın hem nicel hem de nitel olarak sağlaması yapılmıştır. Çalışmada bu nedenle karma yöntem kullanılmıştır. Yapılan araştırma sonucu, yeni çalışma şekli olan uzaktan çalışmanın hem olumlu yönleri hem olumsuz yönleri ele alınmıştır. Uzaktan çalışan kadınların bu süreçteki deneyimlerinden yola çıkarak, yaşadıkları sorunlar tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems experienced by women working remotely during the Covid-19 pandemic process were identified and solution suggestions were presented. The aim of the research is to reveal whether the marital status and motherhood of women make a difference between the problems they experience in the remote working process, and if so, what kind of differences there are and to contribute to the literature. The thesis consists of four chapters. In the first and second parts of the thesis, a literature review was conducted and information about epidemics and pandemic periods was given in the first part. In the second part of the thesis, the concepts of remote working were discussed, and at the same time, the advantages and disadvantages of remote working during the Covid-19 period, which constitutes the main subject of the thesis, and its evaluation on women were evaluated. The third part of the thesis includes surveys and interviews. This study was conducted with a survey technique with 70 women working remotely in a call center in Istanbul province and these data were analyzed with SPSS 25.0 program. Interviews were also conducted with 3 mothers and the interviews were analyzed with MAXQDA program. With the interviews conducted in the study, this study was both quantitative and qualitative. Our study is a mixed method due to this combination. As a result of the research, both the positive and negative aspects of remote working, which is a new way of working, were discussed. Based on the experiences of women working remotely in this process, the problems they have experienced have been identified and solution suggestions have been presented.