Çocukluk çağında kanser tedavisi görmüş çocuk ve adolesanlarda uyku bozukluğunun değerlendirilmesi, depresyon ve yaşam kalitesi ile ilişkinin araştırılması
Evaluation of sleep disorder in children and adolescent treated for cancer in childhood and investigation of their relationship with depression and quality of life
  1. Tez No: 824910
  2. Yazar: NAZLI UMMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kanser tedavisi görmüş çocuk ve adolesanlarda uyku bozukluğu varlığının araştırılması ve uyku bozukluğu ile depresyon ve yaşam kalitesi arasında ilişkinin incelenmesi, aynı yaştaki sağlıklı bireylerle kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Hematoloji servisinde kanser tedavisi görmüş 7-18 yaş aralığında olan 75 hasta ve aynı yaş grubundan 75 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya kanser teşhisi almış ve tedavi görmüş olup, tedavi bitmesi üzerinden en az 6 ay geçmiş olan bireyler dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak benzer yaşta olan sağlam ve genel çocuk polikliniğine gelen sağlıklı çocuklar katılmıştır. Çalışma prospektif olup, 1 Mayıs 2022 – 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya 7 yaştan küçük,18 yaştan büyük olanlar dahil edilmemiştir. Aileye çalışma hakkında bilgi verilmiş ve ayrıntılı onamları alınmıştır. Hastalar çocuk hematoloji ve onkoloji polikliniğine rutin kontrol amaçlı başvurularında yaşlarına uygun olan anketler ile KINDL yaşam kalite ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği formları yüz yüze olacak şekilde doldurulmuştur. Anketler biyoistatistiksel olarak SPSS programı ile değerlendirilmiştir ve sonuçlar analiz edilmiştir. Bulgular: Hasta grubun Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ölçeğindeki uyku süresi puanı, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksektir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation Of Sleep Disorder In Children And Adolescent Treated For Cancer In Childhood And Investigation Of Their Relationship With Depression And Quality Of Life Aim: The aim of this study is to investigate the presence of sleep disorders in children and adolescents treated for cancer, to examine the relationship between sleep disorders, depression and quality of life, and to compare them with healthy individuals of the same age. Material and Methods: The study included both 75 patients, aged 7-18 years, who underwent cancer treatment, and an additional 75 healthy children. They were observed within the pediatric hematology service at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. Individuals who were diagnosed and treated for cancer and at least 6 months had passed since the end of treatment were involved in the study. As a control group, healthy children of the same age group attending a general pediatric outpatient clinic were incorporated. The study was prospective and conducted between May 1st 2022 and July 1st 2022. Individuals younger than 7 years and older than 18 years were not included in the study. The family was informed about the study and detailed informed consent was taken. Age-appropriate questionnaires; KINDL quality of life index, Pittsburgh Sleep Quality Index and Children Depression Index were completed face-to-face during routine visits to the pediatric hematology and oncology outpatient clinic. The questionnaires were evaluated biostatistically with SPSS program and the results were evaluated. Results: The sleep duration score on the Pittsburgh Sleep Quality Index scale of the patient group was statistically significantly higher than the control group (p0.05).