Çoklu kullanımın stadyum tasarımına etkileri
Effects of multiple uses on stadium design
  1. Tez No: 824942
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI PINAR BİKET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmada stadyumlarda çoklu kullanımın tasarıma etkileri ve kullanılabilirliği incelenmiştir. Stadyumların günümüzde tek amaçtan çok farklı etkinlikler için de kullanıldığı bir gerçektir. Durum böyle olunca ekonomik kaygılar tasarımı etkilemektedir. Çoklu tasarımda stadyumların kulüplere ekonomik olarak avantajları ve dezavantajları çalışmada incelenmiştir. Çalışmada sporun gelişimiyle ilgili Antik Yunan tarihinden başlanarak Eski Türk Devletlerinde, Osmanlı Devleti döneminde ve Rönesans Avrupası'ndaki beden eğitimi çalışmaları ayrıca incelenmiş olup olimpiyatlarda icra edilen sporlar ve bu sporlardan bazılarının kuralları ve uygulandığı mekân tipleri incelenmiştir. Stadyum tasarımında modernlik denildiğinde stadyumun seyirciye verdikleri konusunda yenilikler akla gelmektedir. Önceki yıllarda yapılan stadyumlarda çoklu kullanım olarak olimpiyatlarda da kullanılabilmesi için zemin ve tribünler değişmeden yalnızca koşu pistleri ve diğer yapılan eklemeler ve düzenlemeler göz önüne gelmektedir. Günümüzde stadyumların zemin değişimine uygun yapılıp farklı spor türlerine de hizmet vermesi gibi noktalar da amaçlanabilmektedir. Çalışmada çoklu kullanıma dair amaçlar, hangi kullanım çeşitlerine yönelik olabileceği ve günümüzde aktif olan stadyumlardan örneklerle bu konuda yapılanlar örnek olarak verilmiştir. Verilen örneklerde eski ve yeni tip stadyumlardan örnekler verilip her örnek belirli amaca yönelik olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of multiple use in stadiums on design and usability were examined. It is a fact that stadiums are used for different events rather than a single purpose. When this is the case, economic concerns affect the design. The economic advantages and disadvantages of stadiums in multiple designs for clubs are examined in the study. In the study, physical education studies in the Old Turkish States, the Ottoman Empire and Renaissance Europe, starting from the Ancient Greek history related to the development of sports, were also examined and the sports performed in the Olympics, the rules of some of these sports and the types of places where they were practiced were examined. When modernity is mentioned in stadium design, innovations come to mind about what the stadium gives to the audience. In order for the stadiums built in previous years to be used in the Olympics as multi-use, only the running tracks and other additions and arrangements are taken into account without changing the ground and tribunes. Today, it can be aimed to make stadiums suitable for ground changes and to serve different types of sports. In the study, the purposes of multi-use, what types of use it can be for, and examples from the stadiums that are active today are given as examples. In the examples given, examples from old and new types of stadiums are given and each example is for a specific purpose.