Kıyı bölgelerde Klasik-RTK ve Ağ-RTK ölçme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Classical-RTK and Network-RTK measurement methods in coastal regions
- Tez No: 824941
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan yaşamının başlangıcından bu yana konumunu bilmek istemiştir ve bundan dolayı nerede olduğunu ve nereye gideceğini bulmaya çalışmıştır. Bu duruma yön veren araştırmalar ve buluşlar birbirini takip etmiştir. Bu buluşlardan en dikkat çekicisi GPS (Global Positioning Systems)'tir. Uydularla konum belirleme daha sonraları büyüyerek GNSS (Global Navigation Satellite Systems) sistemini oluşturmuştur. Konum belirleme çalışmaları için Statik ölçme ve Klasik-Gerçek Zamanlı Kinematik ölçme yöntemleri daha önceleri daha çok kullanılırken son zamanlarda giderek kullanımı yaygınlaşan Ağ-RTK ölçme yöntemi oldukça dikkat çekmektedir. Bu çalışmada“Kıyı Bölgelerde Klasik-RTK ile Ağ-RTK ölçme yöntemlerinin karşılaştırılması”üzerine bir araştırma yapılmıştır. Daha önce bu GNSS ölçme yöntemleriyle elde edilen konum doğruluklarının araştırılması TUSAGA-Aktif noktalarının oluşturduğu ağın iç bölgelerinde yapılmış olmasına karşın kenar kısımlarda yapılmamıştır. Bu çalışmada ağın kenar kısımlarında ölçüler yapılarak Klasik-RTK ve Ağ-RTK arasında doğruluk araştırması yapılmıştır. Bunun için kıyı bölgesinde Aydın-Didim ve Muğla-Fethiye'de yüz ölçümleri yaklaşık 3.078 km2 ve 1.346 km2'lik iki ayrı çalışma alanı oluşturularak 12 adet nokta yeri belirlenmiştir. AYD2-DİDİ-MUG1 ve FETH-KAAS-FINI sabit TUSAGA-Aktif noktaları arasında bir baz oluşturulduğunda N4, N5, N6, IN1, IN2, IN3 noktaları ağ yapısının iç kısmında N1, N2, N3, DN1, DN2, DN3 noktaları ise ağ yapısının dış kısmında yer almıştır. Statik, Klasik-RTK ve Ağ-RTK ölçme yöntemleri ile her iki bölgedeki çalışma alanlarında yer alan 12 adet noktada ölçümler yapılmıştır. Öncelikle 12 adet noktada statik ölçme yapılmış ve bu ölçü değerleri kesin ölçü değerleri olarak kabul edilerek bu ölçü değerlerine göre Klasik-RTK ölçme yöntemi yapılmıştır. Statik ölçme değerleri ile Klasik-RTK ve Ağ-RTK ölçme yöntemleri ile elde edilen ölçü değerlerinin sırasıyla farkları alınmıştır. Bu ölçü farkları çeşitli yönlerden incelenerek karşılaştırılmıştır. Ölçü farkları incelendiğinde Klasik-RTK için 9 adet ölçü noktasının yatayda ortalama farkı 0.0489 m, düşey yönde ortalama farkı 0.0382 m; Ağ-RTK için 12 adet ölçü noktasının yatayda ortalama farkı 0.1678 m, düşey yönde ortalama farkı 0.0382 m olduğu ve bu sonuçlara göre Klasik-RTK ölçme yöntemi ile elde edilen ölçü değerlerinin statik ölçme değerlerine daha yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human life, human beings have wanted to know their position and have therefore tried to find out where they are and where they are going. Researches and inventions that have shaped this situation have followed one another. The most remarkable of these inventions is GPS (Global Positioning Systems). Positioning by satellites later grew to form the GNSS (Global Navigation Satellite Systems) system. While Static surveying and Classical-Real Time Kinematic surveying methods have been used more for position determination studies, the Network-RTK surveying method, which has recently become increasingly widespread, has attracted much attention. In this study, a research on“Comparison of Classical-RTK and Network-RTK surveying methods in Coastal Regions”was conducted. Previously, the position accuracies obtained with these GNSS measurement methods have been investigated in the inner regions of the network formed by TUSAGA-Active points, but not in the edges. In this study, measurements were made at the edges of the network and the accuracy between Classical-RTK and Network-RTK was investigated. For this purpose, two separate study areas with a surface area of approximately 3.078 km2 and 1.346 km2 were established in Aydın-Didim and Muğla-Fethiye in the coastal region and 12 point locations were determined. When a base was created between AYD2-DIDI-MUG1 and FETH-KAAS-FINI fixed TUSAGA-Active points, N4, N5, N6, IN1, IN2, IN3 points were located in the inner part of the network structure and N1, N2, N3, DN1, DN2, DN3 points were located in the outer part of the network structure. Static, Classical-RTK and Network-RTK measurement methods were used at 12 points in the study areas in both regions. First of all, static measurements were made at 12 points and these measurement values were accepted as exact measurement values and the Classical-RTK measurement method was made according to these measurement values. The differences of the static measurement values and the measurement values obtained by Classical-RTK and Network-RTK measurement methods were taken respectively. These measurement differences were analyzed and compared in various aspects. When the measurement differences were analyzed, it was seen that the average difference of 9 measurement points for Classical-RTK was 0.0489 m horizontally and 0.0382 m vertically; the average difference of 12 measurement points for Network-RTK was 0.1678 m horizontally and 0.0382 m vertically, and according to these results, the measurement values obtained with the Classical-RTK measurement method were closer to the static measurement method.