Lise öğrencilerinin kişisel özellikleri, sosyal medya bağımlılığı, akademik erteleme algılanan stres ve uyku düzeylerinin incelenmesi
Investigation of personal characteristics, social media addiction, academic procrastination, perceived stress and sleep levels of high school students
- Tez No: 824945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri ve Bağımlılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri ve Bağımlılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmanın amacı Lise öğrencilerinin kişisel özellikleri, sosyal medya bağımlılığı, akademik erteleme, algılanan stres ve uyku düzeylerinin incelenmesidir. İlişkisel tarama modeli ile yürütülen bu çalışmada çalışma grubunu 719 kız ve 327 erkek öğrenci olmak üzere toplam 1046 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilere Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği, Akademik Erteleme Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği ve PUKİ Uyku Kalite İndeksi uygulanmıştır. Verilerin analizinde, IBM SPSS 22.00 ve SPSS Prosess Macro (v.4.2) programları kullanılmış olup bağımsız örneklem t testi, tek yönlü Anova, Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, araştırma kapsamında ele alınan kişisel bilgilere yönelik değişkenlerin anlamlı farklılıklara sahip olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, sosyal medya bağımlılığı, akademik erteleme, algılanan stres ve uyku düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile uyku düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulgulanmıştır. Sosyal medya bağımlılık düzeyi ile uyku süresi alt boyutu arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Lise öğrencileri arasında yapılan çalışmada, kız öğrencilerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri yüksekken, erkek öğrencilerde akademik erteleme eğilimi daha yüksek olarak bulunmuştur. Kız öğrencilerin algıladıkları stres düzeyi, baş etme puanları, uyku kalitesi ve uyku bozuklukları puanları erkek öğrencilere kıyasla anlamlı derecede yüksek çıkmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile algılanan stres arasında pozitif, uyku süresi ile negatif bir ilişki bulunmuştur. 12.sınıf öğrencilerinde akademik erteleme davranışı diğer sınıf düzeylerine göre daha yüksek, 11. sınıf öğrencilerinde ise algılanan stres, uyku süresi ve uyku bozuklukları daha yüksek olarak ortaya çıkmıştır. Evde kalan öğrencilerde stres düzeyi yüksek bulunmuştur. Düşük başarı düzeyine sahip öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı, akademik erteleme, algılanan stres düzeyi ve uyku kalitesi açısından diğer öğrencilere kıyasla farklılık gösterdiği bulgulanmıştır. Baba eğitim seviyesi ile sosyal medya bağımlılığı ve akademik erteleme arasında ilişki bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı ile öznel uyku kalitesi, uyku bozukluğu, uyku ilacı kullanımı, alışılmış uyku etkinliği ve gündüz işlev bozukluğu gibi alt . iii faktörlerde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, sosyal medya bağımlılığı ile uyku süresi arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Aracı model analizleri sonucunda, stres, uyku ve uyku bozuklukları değişkenlerinin, sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme ilişkisinde aracı etkiye sahip oldukları görülmektedir. Sosyal medya bağımlılığı ile akademik erteleme arasındaki ilişkide algılanan stres, uyku değişkenlerinin aracılık rolünü inceleyen bu araştırmada, ayrıca algılanan stres ve uyku bozuklukları alt boyutunun da aracılık role sahip olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, ilgili literatüre katkı sağlama potansiyeline sahip olsa da daha detaylı araştırmalarla desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the personal characteristics, social media addiction, academic procrastination, perceived stress and sleep levels of high school students. In this study, which was conducted with the relational survey model, the study group consisted of a total of 1046 students, 719 female and 327 male students. Informed Consent Form, Demographic Information Form, Social Media Addiction Scale, Academic Procrastination Scale, Perceived Stress Scale and PDQI Sleep Quality Index were applied to the students participating in the study. IBM SPSS 22.00 and SPSS Prosess Macro (v.4.2) programs were used for data analysis and independent sample t test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were applied. As a result of the analyzes, it was observed that the variables related to personal information within the scope of the research had significant differences. At the same time, positive and significant relationships were found between social media addiction, academic procrastination, perceived stress and sleep levels. Positive and significant relationships were found between social media addiction and sleep levels. There was a negative and significant relationship between social media addiction level and sleep duration sub-dimension. In the study conducted among high school students, it was found that female students had higher levels of social media addiction, while male students had higher academic procrastination tendency. The perceived stress level, coping scores, sleep quality and sleep disorders scores of female students were significantly higher than male students. There was a positive relationship between social media addiction and perceived stress, and a negative relationship with sleep duration. 12th grade students had higher academic procrastination behavior compared to other grade levels, while 11th grade students had higher perceived stress, sleep duration and sleep disorders. Students who stayed at home had higher levels of stress. It was found that students with low achievement level differed from other students in terms of social media addiction, academic procrastination, perceived stress level and sleep quality. There was a relationship between father's education level and social media addiction and academic procrastination. There was a positive and significant . v relationship between social media addiction and sub-factors such as subjective sleep quality, sleep disturbance, sleep medication use, habitual sleep activity and daytime dysfunction. However, a negative and significant relationship was found between social media addiction and sleep duration. As a result of mediation model analyses, it is seen that stress, sleep and sleep disorders variables have a mediating effect in the relationship between social media addiction and academic procrastination. In this study, which examined the mediating role of perceived stress and sleep variables in the relationship between social media addiction and academic procrastination, it was also revealed that perceived stress and sleep disorders sub-dimension also had a mediating role. Although the results obtained have the potential to contribute to the relevant literature, they can be supported by more detailed research.