Kolon tubuler adenom vakalarında, P53, BAX, BCL-2, KASPAZ 3 antikorları ile apoptoz'un incelenmesi
Investigation of apoptosis with P53, BAX, BCL-2, CASPAZ 3 antibodies in case of colon tubular adenoma
  1. Tez No: 824947
  2. Yazar: OSMAN KARAER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN TEKİN KARACAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vücudumuzda hücre sayısının belirli bir denge içerisinde olabilmesi için yeni oluşan hücrelerin yanında, görevini tamamlayan hücrelerin saf dışı bırakılarak, yaşam döngülerinin sonlandırılması gerekmektedir. Belirli basamaklardan oluşan kompleks yapı sayesinde vücudumuzda homeostaz sağlanmaktadır. Apoptoz, kontrollü hücre ölümüdür. Vücudun doğal yaşam akışını, organizmanın hayatta kalmasını sağlayan bir mekanizmadır. Apoptoz mekanizmasında ortaya çıkacak herhangi bir aksaklık ya da defekt nedeniyle hücre ölümünün azalması, düzensizleşmesi veya apoptozun gerçekleşmemesi durumunda nörodejeneratif bozukluklar ve kanser gibi patolojik rahatsızlıklar ortaya çıkar. Kanserde tedavisi süreci, ilaçlara karşı direnç gelişimini, terapötik yaklaşımların daha detaylı şekilde yapılması ihtiyacını ve hedefe yönelik tedavilerin yapılması ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, Aksaray Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Patoloji arşivinde bulunan, Ocak 2021-Ocak 2022 yılları arasında tubuler adenom tanısı almış 55 hastaya ait kolon polipi içeren parafin bloklardaki 176 kolon polipe ait patoloji raporları ve 10 hastaya ait normal kolon mukozası retrospektif olarak taranarak çalışma kapsamına alındı. Apoptotik belirleyiciler olan Bcl-2, p53, Bax, Kaspaz 3 ekspresyonlarının immünohistokimyasal olarak değerlendirilerek, tanısal değerinin olup olmadığı ve birbirlerine olan üstünlüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since they contain a certain environment in our cells in our body, their life cycles must be terminated by eliminating the duty officers as well as the newly formed cells. Homeostasis buildings for passengers thanks to the complex structure consisting of building steps. Apoptosis is controlled cell death. The body's natural way of life is a mechanism that ensures the survival of the organism. Neurodegenerative and pathological disorders such as cancer occur if cell death is delayed, growth or apoptosis does not occur due to a defect in any cell that may occur in apoptosis cells. The treatment process in cancer reveals the development of drug resistance, the application of therapeutic approaches in more detail and the application of targeted therapies. In this hospital, the air pathology reports of 55 cases with tubular adenoma between January 2021 and January 2022 in the Aksaray University Hospital Medical Pathology archive and 10 colon polyps containing paraffin block containing normal colon lining were retrospectively scanned and included in the study. Immunohistochemical evaluation of Bcl-2, p53, Bax, Caspase 3 viruses, which are apoptotic blades, are the enemies that cannot be predicted by their inaccessible superiors.