Van Gölü mikrobiyalit ve tufalarının tanımlanması ve karşılaştırılması
Description and comparison of Van Lake microbiolites and tufas
- Tez No: 825147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN YEŞİLOVA, DR. GUENTER LANDMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Van Gölü çevresi, birçok bilimsel veriyi de bünyesinde barındırmaktadır. Van Gölü'nün paleo evrimi açıklığa kavuşturuldukça gerek bölge gerekse Orta Doğu ve Ön Asya için evrimsel kanıtlar desteklenmektedir. Bu bağlamda bir terminal göl vazifesi gören Van Gölü oldukça önemlidir. Göldeki önemli iklim tepkilerinden biri de su seviyesi dalgalanmalarıdır. Bu bağlamda, Van Gölü kuzeyinde gözlemlenen tufalar, göl seviye dalgalanmalarında, doğrudan kanıt veren en önemli öğelerden biridir. Dolayısı ile Van Gölü mikrobiyalitleri ile karıştırılan bu tufaların ayrıntılı çalışılması ve tanımlanması, Asya-Orta Doğu-Avrupa üçgeninin tam orta noktasının tanımlanması açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmanın ana konusu olan tufalar, sadece bazı eşsiz göllerin kıyı şeridinde oluştukları için en iyi göl seviyesi göstergeleridir. Bu bağlamda, Van Gölü tufa oluşumu açısından şanslıdır, ancak gölün tufaları ilk bakışta mikrobiyalitlerle çok benzer özellikler gösterdiğinden gölün mikrobiyalitleri ile kolayca karıştırılmaktadır. Bu çalışmada, Van Gölü kuzeyinde yüzeyleyen tufaların fasiyes özellikleri, mineralojik/yapısal özellikleri tespit edilerek, mikrobiyalitler ile farklılıkları tartışılmıştır. Yapılan bu çalışmalar ışığında, tufa ve mikrobiyalit oluşum mekanizmalarına yaklaşımda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The surrounding of Lake Van, which has been home to many civilisations throughout history, also contains many scientific data. As the palaeoevolution of Lake Van is clarified, evolutionary evidence for the region, the Middle East and Asia Minor is supported. In this context, Lake Van is very important as a terminal lake. One of the important climate responses in the lake is water level fluctuations. In this context, the tufas observed in the north of Lake Van are one of the most important elements that provide direct evidence for lake level fluctuations. Therefore, the detailed study and identification of these tufas, which are often confused with Lake Van microbialites, is very important in terms of defining the midpoint of the Asia-Middle East-Europe triangle. Tufas, which are the main subject of this study, are the best lake level indicators because they occur only on the shorelines of some unique lakes. In this context, Lake Van is fortunate in terms of tufa formation, but the tufas of the lake are easily confused with the microbiolites of the lake because they show very similar characteristics to microbialites at first glance. In this study, facies characteristics, mineralogical/structural properties of the tufa surfacing in the north of Lake Van were determined and their differences with microbiolites were discussed. In the light of these studies, the mechanisms of tufa and microbialite formation were approached.