Covıd-19 hastalarında IL-6 geninin ekspresinde vitamin D'nin rolü
The role of vitami̇n d in the expression of the IL-6 gene in Covid-19 patients
  1. Tez No: 825169
  2. Yazar: WUROOD LAYEDH NIFEL AL ZEYADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
COVID-19 milyonlarca insanın ölümüne neden bir salgınıdır. İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde bildirilen SARS-CoV-2/COVID-19 pandemisi önemli bir küresel sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışma, COVID-19 hastalarında IL-6 geninin ekspresyonunda D vitamininin rolünü belirlemek için yapılmıştır. Bu doğrultuda COVID-19 hastalarında D vitaminin, IL-6 mRNA seviyesinin tahmini ve D vitamini ve IL-6 arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 12 Mart - 15 Nisan 2021 tarihleri arasında Muthanna Valiliği'ndeki karantina hastanelerinden 100 örnek COVID-19 hastalarından ve 100 klinik örneği sağlıklı, enfekte olmayan kişilerden olmak üzere toplamda 200 örneği alınmıştır. Örneklerde IL-6 geninin transkript seviyesini saptamak için gerçek zamanlı PCR kullanılmıştır. PCR karışımındaki IL-6 geni için diziye özgü primerler ile SYBR Green I real-time PCR saptama yöntemi ile belirlenmiştir. 25 (OH)'nin kantitatif tayini için ELISA kiti kullanılmış ve test edilmiştir. İnsan plazma ve serum örnekleri. 25 (OH) vitamin D3'ün IL-6 gen ekspresyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. D3 vitamini ölçümünün sonuçlarında, ciddi semptomları olan hastalarda D3 vitamini eksikliği tespit edilmiştir. Ayrıca, kontrol grubundaki hastalar ile kritik, şiddetli ve akut COVID-19 hastalarının her biri arasında IL-6 geninin ekspresyonunda oldukça önemli farklılıklar bulunmuştur. Bunlara ek olarak, IL-6 ile D vitamini düzeyleri arasında yakın bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is an epidemic that has killed millions of people. The SARS-CoV-2/COVID-19 pandemic, which was first reported in Wuhan City of Hubei province of China in December 2019, has become an important global health problem. This study was conducted to determine the role of vitamin D in the expression of the IL-6 gene in COVID-19 patients. In this direction, it was aimed to estimate the level of vitamin D, IL-6 mRNA and to determine the relationship between vitamin D and IL-6 in COVID-19 patients. Between 12 March and 15 April 2021, a total of 200 samples, 100 samples from COVID-19 patients and 100 samples from healthy, uninfected people, were collected from quarantine hospitals in Muthanna Governorate. time PCR was used. Sequence-specific primers for the IL-6 gene in the PCR mixture were determined by SYBR Green I real-time PCR detection method. For the quantitative determination of 25 (OH), the ELISA kit was used and tested. Human plasma and serum samples. The effect of 25 (OH) vitamin D3 on IL-6 gene expression was investigated. In the results of vitamin D3 measurement, vitamin D3 deficiency was detected in patients with severe symptoms. In addition, quite significant differences were found in the expression of the IL-6 gene between patients in the control group and each of the critical, severe, and acute Covid-19 patients. In addition, a close relationship was found between IL-6 and vitamin D levels.