Electrospun antibacterial polymer-metal composites
Elektro-eğrilmiş antibakteriyel polimer metal kompozitleri
- Tez No: 825168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZOĞULLARI, PROF. DR. SERAP DERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Birçok insan kesik, yanık, cerrahi müdahale ya da hastalık (örn. diyabet, yatak yaraları) sebebiyle oluşan açık yaralardan muzdariptir. Bazı durumlarda, bu yaralar, çevrede bulunan farklı patojen tipleri, mukoza zarlarında yaşayan endojen mikroplar veya cildin kendisinde bulunan mikroflora tarafından kolayca kontamine olabilir. Günümüzde kullanılan yara örtüleri, yaraların kontamine olmasını önleyememektedir. Fonksiyonel yara örtüleri, bu sağlık sorunlarına çözüm bulmak amacıyla geliştirilmiştir. Bu tezde, poli(4-vinilpiridin) (P4VP), poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA),“chrysin”ve gümüş nanopartiküllerini (AgNPs) farklı kombinasyonlarda içeren fonksiyonelleştirilmiş nanolif yara örtüsü malzemesi, elektro-eğirme tekniği kullanılarak üretilmiştir. Üretilen nanolif tabanlı malzemeler Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) ve Fourier Dönüşüm Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edilmiş ve su emme çalışmalarına tabi tutulmuştur. Ayrıca, üretilen elektro-eğrilmiş malzemelerin in vitro biyolojik aktivitesi E. coli Gram (-) ve S. aureus Gram (+) bakterilere karşı ve L929 hücre hattı üzerinde değerlendirilmiştir. SEM görüntüleri, boncuk ve bağlantı noktaları olmadan 300-829 nm arasında değişen nanoliflerin üretildiğini göstermiştir. Su emme kapasitesi malzemenin bileşimine bağlı olarak maksimum %375'e kadar ulaşmıştır. Üretilen nanolifler, E. coli ve S. aureus'a karşı antibakteriyel aktivite ve nanolif yapısına AgNP'lerin eklenmesi, nanoliflerin antibakteriyel etkinliğini önemli ölçüde artırmıştır. Sonuçlar, AgNPs içeren nanoliflerin en yüksek yara iyileştirme etkisini gösterdiğini belirtmiştir. Elde edilen sonuçlar, fonksiyonel yara örtüsü malzemesinin antibakteriyel yara iyileştirme çalışmalarının etkinliğini artırmak için uygun bir çözüm sunduğunu göstermektedir. Ayrıca, potansiyel katkısının bilimsel literatürde dikkate değer olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many people suffer from open wounds which are based on cuts, burns, surgery or illnesses (e.g., diabetes, bedsores). In some cases, these wounds can easily become contaminated by various pathogens in the environment, endogenous microbes residing on mucous membranes, or microflora on the skin itself. Contemporary wound dressings lack the ability to effectively mitigate wound contamination. Functional wound dressings have been developed to address this health problems. In this thesis functionalized nanofiber wound dressing material which incorporates poly(4-vinylpyridine) (P4VP), poly(lactic-co-glycolic acid) (PLGA), chrysin, and silver nanoparticles (AgNPs) in different combinations were produced by utilizing the electrospinning technique. The produced nanofiber-based materials were characterized Scanning Electron Microscopy (SEM) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), and water absorption studies. In addition, the in vitro biological activity of the produced electrospun materials were evaluated against the E. coli Gram (-) and S. aureus Gram (+) bacteria and on L929 cell line. The SEM images showed that nanofibers ranging between 300-829 nm were produced without beads and junctions. The water absorption capacity reached up to maximum 375% depending on the composition of the material. The produced nanofibers exhibited antibacterial activity against E. coli and S. aureus in which the addition of AgNPs into the nanofiber structure considerably increased the antibacterial efficacy of the nanofibers. The results indicated that AgNPs containing nanofibers showed the highest wound healing effect. The obtained results demonstrate that the functional wound dressing material holds a viable solution for enhancing the efficiency antibacterial wound healing studies. Furthermore, its potential contribution to the scientific literature is noteworthy.