Fasulyede adi bakteriyel yanıklık hastalığı etmenlerinin biyolojik mücadelesinde antagonist bakterilerin kullanımı
Use of antagonist bacteria in biological control of common bacterial blight disease agents in beans
- Tez No: 825246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, fasulye bitkisinde adi bakteriyel yanıklık hastalığına neden olan Xanthomonas phaseoli pv. phaseoli (Xpp) (MFD 442 ve MFD 270) ve Xanthomonas citri subsp. fuscans'ın (Xcf) (MFD 265 ve MFD 266) antagonist bakteri strainleri ile biyolojik kontrolü araştırılmıştır. Bu amaçla farklı kaynaklardan bakteri izolasyonu yapılmıştır ve elde edilen 78 bakteri straininin yağ asit metil ester analizi ile tanıları yapılmıştır. Ayrıca antibakteriyel etkisi belirlenen bazı strainlerin 16S rRNA dizi analizi ile de tanısı yapılmıştır. In vitro ortamda bakteri strainlerinin Xpp ve Xcf'ye karşı antagonistik etkileri test edilmiştir. Sonuçlar Xpp için değerlendirildiğinde, MDF 442 strainine karşı 9, MFD 270 strainine karşı 5 strain etkili bulunmuştur. In vitro bulgular Xcf için değerlendirildiğinde ise MFD 265 strainine karşı 14 ve MFD 266 strainine karşı ise 10 bakteri straininin etkili olduğu tespit edilmiştir. Strainlerin Xpp gelişimini 10,5-28 mm, Xcf gelişimini ise 0,95-37 mm inhibisyon zonu oluşturarak engelledikleri saptanmıştır. Her iki patojen strainine karşı etkili bulunan antagonist bakteri strainleri seçilerek in vivo ortamda adi bakteriyel yanıklık hastalığının gelişimine etkileri araştırılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 8 uygulama ile (tek ve kombinasyon şeklinde) 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Uygulamaların kontrol grubuna kıyasla %45-100 oranlarında etki göstererek hastalık gelişimini engellediği tespit edilmiştir. İki B. subtilis strainin (IT159 ve IT162) ve B. mycoides strain ÖBF71'in Xpp'nin neden olduğu hastalık gelişimini %100 engellediği tespit edilmiştir. B. subtilis strain IT159'un ise Xcf'nin neden olduğu hastalığı %100 kontrol ettiği belirlenmiştir. Patojen strainlerine karşı etkili bulunan 20 bakteri straininin azot fikse etme, fosfor, potasyum ve kalsiyum çözme yetenekleri, pektolitik aktiviteleri, farklı pH ve tuz konsantrasyonlarında gelişme özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological control using antagonist bacterial strains of Xanthomonas phaseoli pv. phaseoli (Xpp) (MFD 442 and MFD 270) and Xanthomonas citri subsp. fuscans (Xcf) (MFD 265 and MFD 266), which cause common leaf blight disease in bean plants, was investigated. For this purpose, bacteria were isolated from different sources and 78 strains were identified by fatty acid methyl ester analysis. In addition, the some of strains whose antibacterial effects were determined were identified by 16S rRNA sequence analysis. Antagonistic effects of bacterial against Xpp and Xcf were tested in vitro. When the results were evaluated for Xpp, 9 strains were found effective against MDF 442 strain and 5 strains against MFD 270 strain. When the in vitro findings were evaluated for Xcf, 14 bacterial strains were found to be effective against MFD 265 strain and 10 bacterial strains against MFD 266 strain. It was determined that strains inhibited the growth of Xpp by forming an inhibition zone of 10.5-28 mm and the development of Xcf by forming an inhibition zone of 0.95-37 mm. Antagonist bacteria strains found to be effective against both pathogen bacteria strains were selected and their effects on the development of common leaf blight were investigated in vivo. The experiment was carried out according to the randomized plot design with 8 applications (single and combination) with 3 replicates. It was determined that the applications prevented the development of the disease by showing an effect of 45-100% compared to the control group. Two B. subtilis strains (IT159 and IT162) and B. mycoides strain ÖBF71 were found to inhibit the development of Xpp caused disease 100%. It was determined that B. subtilis strain IT159 controlled the disease caused by Xcf 100%. Nitrogen fixation, phosphorus, potassium and calcium dissolving abilities, pectolytic activities, growth characteristics at different pH and salt concentrations of 20 bacterial strains found to be effective against pathogen strains were determined.