Fotoğraf ve propaganda: Örnek olay 'Arap Baharı' kapsamında Tıme dergisinde yer alan Mısır fotoğrafları
Photography and propaganda: Egypt photographs depicted in Time magazine in the scope of the case the 'Arab Spring'
  1. Tez No: 825292
  2. Yazar: ÖZER BATÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Propaganda, belirli bir görüşü veya düşünceyi yaymak için tasarlanmış bilgi, fikir ve mesajların topluca iletilmesi olarak tanımlanırken, fotoğraf da bir anın dondurulması, kaydedilmesi ve belgelenmesi olarak ifade edilmektedir. Bu bağlamda, görsel unsurların yoğun kullanıldığı propaganda faaliyetlerinde fotoğraf, etkili bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Propaganda amaçları doğrultusunda seçilen fotoğraflar, hedef kitle üzerinde etkili bir şekilde duygusal ve bilişsel tepkiler uyandırabilir. Özellikle siyasi propaganda faaliyetlerinde, fotoğrafların belgeleyici ve doğrulayıcı nitelikleri kullanılarak hedef kitlede bir etki yaratılması hedeflenmektedir. Bu bağlamda, fotoğraf ve propaganda arasındaki ilişki, görsel iletişimin önem kazandığı günümüzde daha yoğun çalışmalar gerektiren bir akademik ilgi alanı haline gelmiştir. Bu çalışma fotoğraf ve propaganda ilişkisini, yüksek tirajlı uluslararası bir haftalık haber dergisi olan Time dergisinde yer alan, Arap Baharı sürecindeki Mısır ayaklanmalarına ait haber fotoğraflarını inceleyerek ele almıştır. Çalışmada nitel analiz yöntemlerinden biri olan“doküman analizi”yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, belirlenen üç kategoride toplanan 14 fotoğrafa Gillian Rose (2001) tarafından geliştirilen fotoğraf analizi yöntemi kullanılarak hazırlanan 10 soru yöneltilmiştir. Analiz sonucunda, Time dergisinin Mısır Ayaklanmaları hakkında yayınlanan fotoğraflar aracılığı ile propaganda içeriği ürettiği yönünde bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Propaganda is defined as the collective communication of information, ideas and messages designed to spread a particular view or idea, while photography is defined as the capturing, recording and documenting of a moment. In this context, photography is an effective tool in propaganda activities where visual elements are used intensively. Photographs selected for propaganda purposes can effectively evoke emotional and cognitive reactions on the target audience. Especially in political propaganda activities, it is aimed to create an effect on the target audience by using the documentary and confirmatory qualities of photographs. In this context, the relationship between photography and propaganda has become an area of academic interest that requires more intensive studies today, as visual communication has gained importance. This study examines the relationship between photography and propaganda by analyzing news photographs of the Egyptian uprisings during the Arab Spring in Time magazine, international weekly news magazine with a high circulation. In the study,“document analysis”method, one of the qualitative analysis methods, was used. In this context, 14 photographs collected in three categories were asked 10 questions prepared using the photo analysis method developed by Gillian Rose (2001). As a result of the analysis, it was found that Time magazine produced propaganda content through photographs published about the Egyptian uprisings.