كنوز ألطاف البرهان في رموز أوقاف القرآن لمحمد الصادق الهنديدراسة وتحقيق
Muhammed e-Sadik el_Hindi'nin Künuzü Eltafi'l-Burhan fi Rumuzi Evkafi'l-Kur'an adlı eserinin edisyon kritiği ve tahlili
  1. Tez No: 825378
  2. Yazar: MOHAMAD ANAS MAHBANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEL ABUSHAAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Araştırmanın konusu: Kunûzu'l El-taful Burhân kitabı inceleyip Muhammed Sadık EL-HİNDİ Müellif'ine ait olup, ardından Müellifi ve kitabını Kunûzu'l-Burhân fi Rumuzi Evkâfi'l-Kur'ân tanıtmak amacıyla bilimsel bir çalışma üzerinde anlatmak ve Müellife ait internet sayfalarında ve sitelerinde uzun bir şekilde araştırmama rağmen ne yazık ki Allah rahmet eylesin müellife ait, yeterli bir tercüme kitapları bulamadım. Ola ki ismi keza ola ki Muhammed EL-HİNDİ ola ki Muhammed EL-MEDARİSİ ola ki Muhammed EL-SADIK veya Sadıki … vs. Tâ ki HİNDİ'nin tercümesine ait“tezkiretü kariyan sened”kitapla karşı karşıya gelene kadar. Kitap da hem müellifin ismi ve gerçek ölüm tarihi belirletildiği üstelik basit ve kolay tercümesiyle karşılaştım. Çalışmam sırasında mümkün oldukça şu sorulara cevap vermeye çalıştım: Müellif“Allah rahmet eylesin”kitabında nasıl bir metot ve yaklaşım izlemiştir? Müellif, kitabına kendi çağının insanlarına ve onlardan sonrakilere ne gibi yenilikler katmıştır? Müellif, hangi bilimleri ön gördü? Bu kitabın başarısı İslamî okula ne katacak? Müellif, hangi kaynaklardan faydalanarak bu kitaba yardımcı olmuştur? Araştırma metoduna gelince, çoğunlukla müellifi ve kitabın onu tanıtmak için bir bölüm içeren Tahkik EL-NUSUS yöntemini takip ettim ve müellifin metodunu on üç maddede bahsettim ve dolaysıyla kitabın isminin delaletini açıkladım. Kitabında belirttiği gibi, yazara olan özelliğini ve yazma nedenini belgeledim. Müellif, kitabında Rumuzi Evkâf birleştirdiğinden dolayı burada çalışmanın önemi ortaya çıkıyor ve görüldüğü kadarıyla daha önce bu konuda yazılan kitaplara göz önüne geçirmiştir. Kitap, Mısır'daki Amiri Kur'an heyetinde ve ardından Medine'deki Kral Fahd Kompleksi'ndeki Kur'an-ı Kerim heyetinde referans olarak yer aldı. Günler geçtikçe, özellikle yüz elli yıldan fazla bir süredir, litografide olduğu için bu kitabı tahkik etme ihtiyacı artıyor. Araştırma, kitabın bölümlerinde yer alan tümevarım metoduna, ardından betimsel analitik yönteme dayanmaktadır ve araştırmanın sonunda önemli önerilerde bulundum
Özet (Çeviri)
Investigation in the book“Konuz Altaf Al-Burhan”by its author Muhammad Al-Sadiq Al-Hindi, and then conducting a scientific study in order to introduce the author and his book“Kunoz Altaf Al-Burhan fi Rumoz Awqaf Al-Qur'an”. This took me a long time and a lot of efforts because there is not an adequate translation of the author, may Allah have mercy on him. I went searching in the internet using a wide variety of websites and looking at the author's name, perhaps his name is Muhammad al-Hindi, it may be Muhammad al-Midrasi, it may be Muhammad al-Sadiq or al-Sadiqi… and so on, until I was guided to an Indian translation book called“Tazkarah Qaryan Sanad”and found the author's name and an easy translation in it. And also I found a right mention for the date of his death. I tried hard to answer a number of questions during my study, including the following ones: What method did the author, may Allah have mercy on him, follow in his book? What new did the author add in his book to the people of his time and those after them? What sciences did this book contain? What references did the author use to write this book? What will the investigation of this book add to the Islamic school? As for the research method, I followed the method of verifying the texts, which includes a chapter to identify the author and the his own book. It also includes the definition of the book in terms of the author's sources, his method, and so on. I mentioned the author's method in thirteen items, and I also explained the meaning of the book's name, what it refers to, how it's related to the author, and the reason for writing it, as he mentioned in his book. The importance of the study comes from the fact that the author has collected in it most of the endowment symbols that he had seen in the books of his predecessors, as it appears. The book had its presence as a reference for the Amiri Qur'an Committee in Egypt, followed by the Committee of the holy Qur'an in the King Fahd college in Madinah. Over time, the need to investigate this book increases, especially since it has been in lithography for more than one hundred and fifty years. The research is based on the inductive method to what is in the chapters of the book, then the descriptive analytical method. Important recommendations were mentioned at the end of the research