Tek ve çift taraflı koklear implant kullanıcılarının dinamik denge ve görsel-vestibüler entegrasyon bulgularının araştırılması
Investigation of dynamic balance and visual-vestibular integration findings of unilateral and bilateral cochlear implant users
  1. Tez No: 825440
  2. Yazar: EBRU KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşitme kayıplı pediatrik grupta işitsel yoksunlukla birlikte anormal konuşma ve dil gelişimi dışında, bilişsel ve motor becerilerde, denge ve göz ile ilgili olarak vestibüler sistemde zayıflıkların olduğu bilinmektedir. Çapraz modal yeniden düzenleme mekanizması düşünüldüğünde, koklear implant kullanımı ile işitsel sistemin yeniden aktifleşmesine bağlı olarak konuşma ve dil gelişimindeki olumlu süreç ile bilişsel becerilerde ve vestibüler sistemde de değişimler gözlenmektedir. Çalışmamızın amacı, çapraz modal yeniden düzenleme mekanizmasının, görsel ve vestibüler sistemi etkilemesinden yola çıkılarak, koklear implanttan fayda gören (işitme-dil-konuşma gelişimi olarak) pediatrik grupta, dinamik denge ve görsel entegrasyon mekanizmasına etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, 8-12 yaş arası 21 unilateral ve 20 bilateral koklear implant kullanıcısı çocuk ile kontrol grubu için normal işitmeye sahip 20 çocuk dahil edilmiştir. Bilgisayarlı Dinamik Postürografi (BDP) ile SOT sensör analizi ve Görsel Uyarılmış Potansiyeller (VEPs) ile N75-P100-N145 amplitüd ve latansları değerlendirilmiştir (koklear implantlı grup önce implant açık sonra implant kapalı durumda test edilmiştir). Koklear implant açık durumda kontrol grubu ile kıyaslamada, BDP sensör analizinde bilateral ve unilateral grupta vestibüler skorlarda anlamlı düşüş gözlenmiştir (p0,05). VEP dalga latansları karşılaştırıldığında kontrol ve implantlı grup arasında anlamlılık elde edilememiştir (p>0,05). Çalışmamızda, koklear implantın sadece işitsel bölge ile sınırlı kalmayıp vestibüler ve görsel alanda da etkileşim yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the pediatric group with hearing loss, it is known that there are weaknesses in cognitive and motor skills, balance and eye related vestibular system, apart from abnormal speech and language development with auditory deprivation. Considering the cross-modal rearrangement mechanism, depending on the reactivation of the auditory system with the use of cochlear implants, a positive process in speech and language development and changes in cognitive skills and vestibular system are observed. The aim of our study, considering that the cross-modal reorganization mechanism affects the visual and vestibular system, to investigate the effects on the dynamic balance and visual integration mechanism in the pediatric group benefiting from the (CI) cochlear implant (as hearing-language-speech development). The study included 21 unilateral and 20 bilateral children with cochlear implants, aged 8-12, and 20 children with normal hearing for the control group. SOT sensor analysis with Computerized Dynamic Posturography (CDP) device and N75-P100-N145 amplitudes and latencies were evaluated with the Visual Evoked Potentials (VEPs). The cochlear implant group was tested first with the implant on and then with the implant off. When the CI is on, in the bilateral and unilateral groups compared with the control group, a significant decrease was observed in vestibular scores in CDP sensor analysis (p0.05). When VEP wave latencies were compared, no significant difference was found between the control and CI groups (p>0.05). In our study, it was concluded that the cochlear implant is not only limited to the auditory region, but also creates an interaction in the vestibular and visual regions.