Koklear implant kullanan, tek taraflı veya çift taraflı işitme cihazı kullanan ve normal işiten gönüllülerin psikolojik deney yapı dili (pebl) testi ile görsel algılarının değerlendirilmesi ve kıyaslanması
The assessment and comparison of the volunteers that use cochlear implant,unilateral or bilateral hearing aid and that hear normally with the psychology experiment building language(pebl)
- Tez No: 494516
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Araştırmanın amacı, 9-60 yaş arasındaki koklear implant kullanan, işitme cihazı kullanan ve normal işiten çocuklar ve yetişkinlerin, Psikolojik Deney Yapı Dili (The Psychology Experiment Building Language (PEBL)) test bataryasında bulunan hareket duvarı (timewall) ve saat (clock) testleri ile görsel algı düzeylerinin değerlendirilmesi ve gruplar arasında fark olup olmadığının araştırılmasıdır. Araştırma kesitsel analitik bir çalışmadır. Araştırma İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı merkezinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 6-90 yaş arası toplam 67 çocuk ve yetişkin katılmıştır. Bu çocuk ve yetişkinlerin 27 tanesi koklear implant kullanan, 20 tanesi işitme cihazı kullanan, 20 tanesi normal işitendir. Araştırma, etik kurul izni alındıktan sonra Ekim 2016- Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan koklear implant kullanan, işitme chazı kullanan ve normal işiten çocuk ve yetişkinlere Psikolojik Deney Yapı Dili (The Psychology Experiment Building Language (PEBL)) test bataryasında bulunan hareket duvarı (timewall) ve saat (clock) testleri uygulanmıştır. Araştırmada hareket duvarı (timewall) ve saat (clock) testlerine göre, görsel algı başarı oranı koklear implant kullanan, işitme cihazı kullanan ve normal işiten grup arasında karşılaştırıldığında gruplar arası bir fark gözlenmiştir. Hareket duvarı (timewall) ve saat (clock) testlerine göre değerlendirdiğimizde fark yaratan grubun normal işiten grubun olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, görsel algı bozukluğu işitme kaybı olan bireylerin iletişim kurmalarını ve konuşulan veya işaretle anlatılmak istenen mesajları yorumlayabilmelerini etkiler. Bu tür eksikliği olan bireyler dudak hareketlerini de sağlıklı şekilde ayırt edemezler ve dudak okumada başarısız olurlar. Görsel algı gelişiminin olmaması işitme kaybı yaşayan bireylerin sosyal ve eğitim yaşantısında geri kalmasına neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the visual perception level of children and adults who ise a 9-60 year old cochlear implant, who use hearing aids and who have normal hearing and the timewall and clock tests found in The Psychology Experiment Building Language (Pebl) and investigation whether there is any difference between the groups. The research was a cross-sectional analytical study. It was carried out in the Otorhinolaryngology Department of Ege University Hospital. The research involved a total of 67 children and adults between 9 and 60 years of age. Among these children and adults, 27 used cochlear implants, 20 used hearing aids and 20 had normal hearing. The research was carried out between October 2016 and October 2017 after Ethical Committee's permission was granted. The timewall and clock tests that is found in the The Psychology Experiment Building Language test battery were applied on the participants consisted of children and adults who used cochlear implants, who used hearing aids and who had normal hearing. When the participants who use cochlear implants, who use hearing aid and who had normal hearing compared according to the timewall and clock tests in the study, a difference was observed on the success rate of visual perception between the groups. It was found that the group which made the difference was the normal hearing group when the outcomes were evaluated according to the timewall and the clock tests. As a result, visual perception impairment influences the ability of communicating and interpreting messages that are spoken or pointed out of the individuals with hearing loss. Individuals with this kind of deficiency can not distinguish the lip movements in a healthy way, and they fail to lip-read. Failure to develop visual perception will cause individuals with hearing loss to fall behind in their social and educational life.