Düşük gerilim batarya paketleri için iki yönlü da-da dönüştürücü tasarımı
Design of a bidirectional dc-dc converter for low voltage battery packs
- Tez No: 825448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz teknolojilerinde enerjinin depolanması ihtiyacının büyük bir kısmı lityum iyon bataryalar ile sağlanmaktadır. Telekomünikasyon sistemlerinde de elektrik kesintisi durumunda sistemlerin beslenmesi için lityum iyon bataryalar kullanılmaktadır. Son yıllarda telekomünikasyon firmalarının iletişim altyapısında 4G altyapısından 5G altyapısına geçişi hız kazanmıştır. 5G altyapısı sistemlerinde kullanılan DA (Direct Current, Doğru Akım) cihazların güç ihtiyacının 4G alt yapısına göre daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Sistemlerin ihtiyaçlarındaki bu artış, bu sistemleri elektrik kesintisi durumunda beslemek için kullanılan lityum iyon bataryalardaki güç elektroniği altyapısında iyileştirilmeleri zorunlu kılmıştır. Bu tez çalışmasında, lityum iyon bataryaların çıkış gerilimini sabitleyecek iki yönlü DA-DA dönüştürücü devre tasarımı yapılması planlanmıştır. Bu dönüştürücü, hat sonunda beslediği sistemlerde gerilim düşümünün etkisini azaltarak bataryalardan daha yüksek verimle yararlanılmasını sağlamaktadır. Tasarım için cascaded iki yönlü DA-DA dönüştürücü topolojisi seçilerek LTSpice Benzetim programı üzerinden doğrulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent technologies, most of the energy storage requirement is provided by lithium ion batteries. Lithium ion batteries are used in telecommunication systems to power the systems in case of a power outage. In recent years, the transition from 4G infrastructure to 5G infrastructure in telecommunication system accelerates. The power requirements of DC systems in 5G infrastructure is more than power requirements of DC systems in 4G infrastructure is common fact. Increasing in requirements of DC systems entail improving that power electronics infrastructure in lithium ion batteries. In this thesis, it is planned to design bidirectional DC-DC converter that regulating the output voltage of lithium ion batteries. This converter decrease voltage drop effect the feeding system in the end of line and provide benefit from lithium ion batteries with higher efficiency. Verification is done in LTSpice program by using cascaded bidirectional DC-DC converter topology for designing.