Institutional effectiveness in international regimes
Uluslararası rejimlerin kurumsal etkinliği
- Tez No: 825449
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS GEHRING, PROF. DR. JOHANNES MARX
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Otto-Friedrich-Universität Bamberg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Uluslararası güvenlik rejimleri içinde nükleer silahsızlanma rejiminin çok kritik bir yeri vardır. Bu rejimden olası bir sapma büyük yıkımlara yol açacaktır.Dolayısıyla bu rejimin potansiyel sapma riskleri ile baş etmesi beklenir.Bu güne kadar iki tane kritik vaka söz konusu oldu:K.Kore ve İran. K.Kure çekilerek rejim dışı kalmış olsa da iran rejimden ayrılmayarak araştırma önemi göstermiştir.Öte yandan bir üyeden beklenen transparanlığı sergilememektedir.Bu tez“rejim,neden İran nükleer programının kapsam ve amacını belirleyememektedir”sorusuna yanıt aramıştır.Bunun için müzakere ve hukuki metinler incelenerek, rejimin hukuki boşluklardan faydalanan üyelerle baş etme kapasitesinin düşüklüğü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Among the international security regimes, the Nuclear Non-Proliferation Regime has a critical significance.Since any failure, deception or deviation from the NPT Regime may bring about catastrophic outcomes; the regime is expected to have the ability and tools to cope with probable and potential challenges. The NPT Regime has come across with two major challenges in the recent decade: North Korea and Iran. Because North Korea withdrew from the NPT, it is no longer subjected to the NPT Regime, directly. Contrariwise, Iran is determined to stay as a state party to the Nuclear Non-Proliferation Treaty; thusly it is still subjected to the processes of the Regime. Though, the Regime still did not confirm the character and extent of Iranian nuclear program because the necessary transparency is not provided to the IAEA yet. Iran has been demonstrating that it is possible to remain in the Regime without providing the necessary information and accessibility to let the IAEA verify the absence of undeclared materials and inhibited activities. The question of my dissertation is“why the processes of the NPT Regime cannot specify the nature and scope of Iran's nuclear program?”I examine the processes of the Regime in order to determine the weaknesses of the Regime and to address them. The aforementioned processes that are to be examined in this doctoral thesis are the procedures run by the International Atomic Energy Agency (IAEA), the UN Security Council (UNSC) and the multilateral negotiations. The processes of the IAEA and the UNSC in addition to the multilateral negotiations compose the institutional tools of the NPT Regime. I argue that, the Regime is modulated to cope with operational challenges and it remains relatively incompetent when a political challenge arises.