Yetişkin popülasyon örneğinde egzersiz bağımlılığı düzeyinin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirti düzeyleri ve mükemmeliyetçilik özellikleri ile ilişkisi
Association between the level of exercise addiction and the level of symptoms of attention deficit hyperactivity disorder and perfectionism in an adult population sample
  1. Tez No: 825517
  2. Yazar: SÜLEYMAN İŞÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM CÜNEYT EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma egzersiz bağımlılığı ile DEHB ve mükemmeliyetçilik kişilik düzeyi arasındaki ilişkiyi açıklamaya dayalı bir çalışmadır. Çalışmaya çevirim içi anket yoluyla 369 kişi katıldı. Bu kişiler egzersiz yapma süreleri, egzersiz branşları, egzersiz yoğunlukları hem yetişkin DEHB hem de çocukluk çağı DEHB ilişkisine ve mükemmeliyetçilik kişilik özelliklerine göre değerlendirildi. Araştırma sonuçlarına göre egzersiz bağımlılığı ile DEHB ve mükemmeliyetçilik arasında pozitif ilişki vardır. Egzersiz bağımlılığı en çok DEHB ile ilişkiliydi. Egzersiz bağımlılığını, egzersizin yoğunluğu, egzersiz branşı, cinsiyet durumu, mesleğin spor ile ilgili olması etkilemektedir. DEHB ve mükemmeliyetçiliğin karmaşık yapısı ve çok boyutlu yapısından dolayı farklı sonuçlar elde edilmiştir. Egzersiz bağımlılığı ile DEHB ve mükemmeliyetçilik alt boyutları arasında pozitif hem orta hem de düşük düzeyde anlamlı ilişki vardır. İleriki araştırmaların egzersiz bağımlılığı yordamak için branşlara ve meslekleri daha detaylı araştırmaları ve daha büyük örneklem gruplarıyla araştırma yapmaları önemli olacaktır. Ayrıca DEHB ilişkisi incelenirken katılımcıların tanı alıp almadıkları, aldılarsa ilaç kullanıp kullanılmadığı sorulması önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The research is a study to explain the relationship between exercise addiction and ADHD and perfectionism personality level. The study included 369 participants through an online survey. The duration of exercise, exercise branches, exercise intensity were evaluated according to the relationship between adult ADHD and childhood ADHD and perfectionism personality traits. According to the results of the study, there is a positive relationship between exercise addiction and ADHD and perfectionism. Exercise addiction was mostly associated with ADHD. Exercise addiction was influenced by the intensity of exercise, exercise branch, gender status, and occupation related to sports. Different results were obtained due to the complex and multidimensional structure of ADHD and perfectionism. There is a positive, moderate and low level significant correlation between exercise addiction and ADHD and perfectionism sub-dimensions. It will be important for future studies to investigate branches and professions in more detail and to conduct research with larger sample groups to predict exercise addiction. In addition, when examining the relationship between ADHD and exercise addiction, it would be important to ask whether the participants were diagnosed or not, and if so, whether they were taking medication or not.